Program ERASMUS+ mobilność edukacyjna
W związku z realizacją unijnego programu Erasmus+ w dniach 24 luty - 3 marca 2025r. dziesięcioro uczniów oraz dwie nauczycielki Szkoły Podstawowej w Raciechowicach odwiedziły partnerską szkołę w Evorze. Uczniowie naszej szkoły wraz z portugalską młodzieżą aktywnie pracowali podczas warsztatów teatralnych prowadzonych przez aktora z Teatro Municipal Garcia de Resende. Uczyli się odpowiedniej mimiki, właściwych ruchów, panowania nad emocjami, gry aktorskiej oraz form interpretacji sztuki. Pracując w grupie, uczniowie nabierali pewności siebie, poszerzali ekspresję, a poprzez trening ciała i głosu zwiększali komunikatywność. W trakcie warsztatów śpiewaliśmy hymn naszego projektu, przygotowywaliśmy spektakl uliczny o słynnym portugalskim poecie i podróżniku Luisie Vaz de Camoes , który został wspólnie przedstawiony na ulicy miasteczka. Młodzież z Polski i Portugalii udowodniła, że sztuka stała się przestrzenią do wspólnej twórczości i nic nie stoi na przeszkodzie, by owocnie współpracować, jednocześnie ucząc się i bawiąc.
Wraz ze szkołą partnerską świętowaliśmy wspólnie karnawał poprzez udział w Lokalnej Paradzie ulicami Evory. Motywem przewodnim była „wolność zabawy”, pochód zgromadził ponad 3 tys. uczestników w różnym wieku, przebranych za postacie z bajek, klaunów, puzzli, klocków, wizerunki portugalskich gier i Brincas de Evora. To było niesamowite przeżycie!
Poza działaniami artystycznymi, odkryliśmy uroki Evory, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, gdzie zwiedziliśmy m.in. Praca de Giraldo, Capela Dos Ossos, Templo de Diana, zabytkowe budynki Uniwersytetu i Katedrę Se. Zwiedziliśmy również stolicę Portugalii – Lizbonę, a tam słynną Wieżę Belem, Pomnik Odkrywców, Łuk Rua Augusta, Praca de Comercio, Plac Rossio, Windę Santa Justa. Obowiązkowo odbyła się przejażdżka żółtym tramwajem numer 28 i przejazd amfibią po rzece Tag, która wpada do Oceanu Atlantyckiego. Byliśmy również na najbardziej wysuniętym na zachód punkcie Europy Cabo da Roca i zobaczyliśmy bajkową Sintrę z kolorowym Pałacem Pena.
Najważniejszym punktem całego projektu było nie tylko doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, ale też nawiązanie kontaktów, przyjaźni, doświadczanie i poznawanie kultury, tradycji i zwyczajów Portugalii. Nasi portugalscy przyjaciele, przyjęli nas bardzo serdecznie, gościnnie, dołożyli wszelkich starań, aby nasz pobyt był niezapomniany.
Na koniec naszego wyjazdu otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa w projekcie, a uwieńczeniem było wspólne odśpiewanie Hymnu naszego projektu.
Wyjazd do Portugalii, nie stanowił zakończenia projektu. Teraz to Polska będzie gościć portugalskich uczniów i nauczycieli. Postaramy się, aby jak najlepiej zaprezentować naszą szkołę, gminę, kraj i ugościć naszych przyjaciół.
Maria Sosnowska, Klaudia Jamka
Projekt Erasmus typu KA2 Edukacja szkolna nr 210
Pod tytułem : Gallus on the street. Street theatre as the best way of common presentation of elements of legends, traditions and history.
Tytuł w języku polskim: Gallus na ulicy. Teatr uliczny najlepszym sposobem wspólnego przedstawienia elementów legend, tradycji i historii.
Projekt trwa : 15 miesięcy. Od 01/09/2024 do 30/11/2025
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!