Deklaracja dostępności
Wstęp
Urząd Gminy Raciechowice zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej http://raciechowice.pl.
Data publikacji strony internetowej: .
Data ostatniej istotnej aktualizacji: .
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Data sporządzenia Deklaracji i metoda oceny dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono dnia:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe.
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Kamil Furtak, administrator@raciechowice.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48123725231. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
1. Budynek: Urząd Gminy w Raciechowicach
Budynek Urzędu Gminy w Raciechowicach, ma siedzibę pod adresem, 32 – 415 Raciechowice 277.
Budynek trzykondygnacyjny ( podziemie, parter, I pieętro), bez windy. W budynku nie ma pętli indukcyjnych, oraz oznaczeń w alfabecie brailla. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Urząd dysponuje pracownikiem przeszkolonym w zakresie podstawowej obsługi w języku migowym. Obsługa w godzinach pracy urzędu od 7.30 do 15.30. Pracownikiem posługujących się językiem migowym jest Pani Danuta Mistarz. Kontakt: Raciechowice 277, pok. 214, e-mail: danuta.mistarz@raciechowice.pl
Teren wokół budynku
Przed budynkiem znajduje się parking na którym znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe (oznaczony znakiem informacyjnym pionowym), wyłożony kostka brukową bez wybojów umożliwiający swobodne poruszanie się. Na parkingu wyznaczone są dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych (miejsce oznaczone znakami poziomymi). Z parkingu do budynku urzędu prowadzi droga dojazdowa i chodnik (krawężnik do wysokości ok.10 cm)
Wejście do budynku
Do budynku prowadzi 1 wejście. Usytuowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie drogi dojazdowej i chodnika. Wejście do budynku możliwe jest schodami oraz podjazdem dla wózków znajdującym się przy schodach. Na podjeździe zastosowane są poręcze po obu stronach. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Wejście oświetlone. Przy wejściu po prawej stronie znajduje się dzwonek pozwalający przywołać osobę z obsługi bezpośredniej petenta. Strefa wejścia przed drzwiami głównymi szeroka, umożliwiająca swobodne poruszanie się i koncetrowanie osób. Wejście zadaszone. Drzwi przeszklone, szerokie umożliwiające swobodne wejście, otwierane na klamkę (naklejki w postaci strzałek kontrastowe/odblaskowe, drzwi bez siłowników). W przedsionku za drzwiami wejściowymi znajdują się kolejne drzwi – przeszklone, otwierane ręcznie (naklejki w postaci strzałek kontrastowe/odblaskowe, drzwi bez siłowników).
Parter budynku
Na parterze znajduje się szeroki hol, punkt informacyjny/ dziennik podawczy, sekretariat, 5 pomieszczeń biurowych, wc.
Hol – szeroki, znajduje się tu ławka dla oczekujących, tablica informacyjna (wizualna), stanowisko do obsługi bezpośredniej w tym osób ze szczególnymi potrzebami, niepełnosprawnych.
Punkt informacyjny – punkt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi wejściowych, za przeszklonymi drzwiami. Drzwi szerokie, przeszklone, bezprogowe. W punkcie tym można uzyskać informacje głosowe o możliwości załatwienia sprawy w urzędzie.
WC – w pomieszczeniu znajdują się 2 kabiny w tym 1 dla osób niepełnosprawnych. Drzwi szerokie, otwierane na klamkę, bezprogowe. Na podłodze gres, na ścianach płytki ceramiczne szkliwione.
Pomieszczenia biurowe – na parterze znajdują się pomieszczenia biurowe z możliwością obsługi osób niepełnosprawnych, brak progów, drzwi otwierane na klamkę. 1 biuro znajduję się za holem i przeszklonymi drzwiami.
Wszystkie pomieszczenia oznaczone tabliczkami (przy drzwiach) – tabliczki w kontrastowych kolorach (brak alfabetu Braill”a, brak wypukłych liter).
Hol, pomieszczenia biurowe oświetlone, ściany pomalowane w jasnym beżowym kolorze, na podłodze wykładzina wywinięta na ścianę (brak kontrastowych kolorów).
Klatka schodowa
Klatka schodowa znajdująca się za przeszklonymi drzwiami z holu stanowi otwartą przestrzeń gdzie schody prowadzą na 1 piętro budynku oraz do poziomu -1. Schody wyłożone gresem nieszkliwionym w beżowym kolorze. Stopnie antypoślizgowe. Na klatce zainstalowana poręcz z jednej strony. Brak oznaczeń stopni w kontrastowym kolorze. Klatka schodowa dobrze oświetlona. Brak ułatwień do pokonywania schodów.
I piętro
Na pierwszym piętrze znajduje się korytarz główny, pomieszczenia biurowe, magazyn, zaplecze sanitarne, serwerownia.
Korytarz główny, bez przeszkód architektonicznych. Ściany pomalowane w kolorze beżowym, na podłodze wykładzina wywinięta na ścianę (brak kontrastowych kolorów).
Przy drzwiach znajdują się tabliczki informacyjne wraz z numerem pomieszczenia.
Do wszystkich pomieszczeń biurowych prowadzą drzwi otwierane na klamkę. WC oznaczone.
Poziom -1
Do poziomu -1 prowadzi klatka schodowa. Schody wyłożone gresem nieszkliwionym w kolorze beżowym. Stopnie antypoślizgowe, poręcz z jednej strony.
Na poziomie -1 znajdują się pomieszczenia techniczne (kotłownia) archiwum gminy i jednostek podległych, sala obrad/ konferencyjna.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2017 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych Dz. U. z 2017 r. poz. 2247
Ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych Dz.U. z 2019 r. poz. 848