Program ERASMUS+ europejski wymiar szkoły w Czasławiu
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Czasławiu współpracę międzynarodową rozpoczęła w 2010 roku, nawiązując kontakty ze szkołami z Niemiec, Czech, Finlandii, Turcji, Hiszpanii i Grecji. Prowadziliśmy międzynarodowy projekt „Living with the Elements”, który realizowany był w programie Comenuis. Poprzez kolejne lata realizowane były liczne projekty ERASMUS+, PO WER, POKL, eTwinning- skierowane zarówno do uczniów, jak i do nauczycieli. W ramach tych projektów uczniowie mieli okazję odkrywać Europę i Azję, podnosić kompetencje w zakresie języka angielskiego, nawiązywać przyjaźnie, poznawać kulturę, geografię, historię i kuchnię odwiedzanych krajów. Nauczyciele podnosili kompetencje językowe i szkolili się metodycznie.
Od 2023 roku jesteśmy szkołą akredytowaną w programie ERASMUS+ KA121. To ogromne wyróżnienie dla nas. W ramach akredytacji odbyły się mobilności do Włoch (9 uczniów i 2 nauczycieli), do Grecji (6 uczniów i 2 nauczycieli), do Hiszpanii (10 uczniów i 2 nauczycieli), do Czech (10 uczniów i 3 nauczycieli). Nauczyciele szkolili się w czasie wakacji i ferii zimowych w Hiszpanii (2 osoby) i na Maderze (4 osoby). Odwiedzili nas uczniowie i nauczyciele z Czech, Włoch i Hiszpanii. Dwa razy odbyły się w naszej szkole szkolenia typu job shadowing dla nauczycielek z Malagi i Torrejon de Ardoz, W te wakacje planowane są również szkolenia na Malcie (3 osoby), na Maderze (2 osoby) i na Chorwacji (4 osoby). Na przyszły rok planujemy kolejne mobilności uczniów do Finlandii i słonecznej Malagi.
Od 2024 roku w naszej szkole realizowany jest również międzynarodowy projekt KA220 zatytułowany „Millenium”. W projekcie, którego jesteśmy głównym koordynatorem, współpracujemy ze szkołami z Sycylii, Litwy, Turcji i Czech.
Współpraca na szczeblu europejskim i azjatyckim pozwala nam poznawać inne systemy oświaty, obserwować lekcje, klasy, szkoły i przenosić na nasz grunt to co najlepsze w partnerskich placówkach. Naszym uczniom stwarzamy okazję do edukacji w europejskim wymiarze, otwieramy ich na ludzi innych kultur, religii. Uczymy tolerancji i otwartości na świat, staramy się pobudzić wewnętrzną motywację do nauki języków obcych. Naszą dewizą są słowa słynnego austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina „Granice mojego języka, są granicami mojego świata”.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!