Obchody upamiętniające 40-stą rocznicę śmierci Piotra Bartoszcze
W niedzielę 4. lutego odbyła się uroczystość „Dla Niepodległej Polski – obchody upamiętniające 40-stą rocznicę śmierci Piotra Bartoszcze”, który został zamordowany w dniu 7.02.1984 roku przez Służbę Bezpieczeństwa ówczesnego państwa komunistycznego.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wiązanek i zapalenia zniczy na grobach śp. Leszka Murzyna –Posła IV i V kadencji Sejmu RP i byłego Prezesa PFLCh „Ojcowizna”, pochodzącego z Gminy Raciechowice oraz śp. ks. kanonika Kazimierza Puchały – byłego proboszcza parafii gruszowskiej, związanego z ruchami ochrony rolników. Następnie w kościele w Gruszowie została odprawiona msza św. w intencji Piotra i Romana Bartoszczów oraz ks. Kazimierza Puchały i Leszka Murzyna, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Jerzy Krzanowski – kapelan Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, delegat biskupa tarnowskiego.
Główna część wydarzenia miała miejsce w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gruszowie. Prowadzącym był Grzegorz Przybyło – Prezes Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów oraz Paweł Murzyn – Prezes PFLCh „Ojcowizna”. Współorganizatorem była Gmina Raciechowice z jej wójtem – Wacławem Żarskim. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Parlamentu RP, członkowie rodziny Bartoszczów, prelegenci i licznie zgromadzeni goście.
Podczas spotkania zostały wręczone odznaczenia „W Obronie Polskiej Ziemi”. Wśród 26 odznaczonych znaleźli się także mieszkańcy Gminy Raciechowice – Pani Elżbieta Kasprzyk – Sołtys sołectwa Mierzeń oraz Pan Kazimierz Łapczyński – mieszkaniec Gruszowa. Serdecznie gratulujemy!
Z dumą wspominaliśmy naszego mieszkańca – śp. Leszka Murzyna, który współpracował z Romanem Bartoszcze tworząc m.in. Polskie Forum Ludowo Chrześcijańskie „Ojcowizna”. Spotkanie zgromadziło ludzi zaangażowanych, jak oni, w społeczną działalność na rzecz dobra Polski, promującą postawy patriotyczne i chrześcijańskie, będące korzeniami, z których wyrasta nasz naród. Prelekcje wskazywały „Znaczenie historii rodziny Bartoszczów w procesie przemian społecznych z lat 80. XX wieku” oraz „Co czeka Polskę w najbliższym czasie, czyli na co się mamy przygotować”, natomiast panel dyskusyjny nakreślał kierunki działania poprzez rozmowę nt. „W poszukiwaniu korzeni, z których wyrasta przyszłość”.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!