Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

79. rocznica bitwy o most glichowski

Ocena 0/5

12 września obchodziliśmy 79. rocznicę zwycięskiego starcia partyzantów  AK z okupantem niemieckim. Bitwa trwała od 10 września 1944 r. i w początkowym okresie Rzeczpospolita Raciechowicka odnosiła niewiarygodne dla żołnierzy Wehrmachtu zwycięstwo. Oni byli wyposażeni w artylerię i broń pancerną, a to właśnie nasi chłopcy, jak zaznaczył Wacław Żarski – Wójt Gminy Raciechowice „synowie tej raciechowickiej ziemi pokazali determinację w dążeniu do uwolnienia Polski z jarzma niewoli. To tutaj okupant nie mógł czuć się bezpieczny.” 

Niestety oddziały AK były pozbawione amunicji, więc gdy Niemcy otrzymali wsparcie czołgów i samolotów, otoczyli partyzantów i przerwali linię obrony. W kolejnych dniach w odwecie za początkowo przegraną walkę, wojska niemieckie wkroczyły na obszar sąsiednich wsi i dokonały mordu na niewinnych ludziach, w tym osobach starszych i dzieciach.

Wójt dodał: „Dzisiaj polski naród upomina się o należne zadośćuczynienie za krzywdy i zniszczenia dokonane przez Niemców na ziemiach polskich, a również w naszej małej Ojczyźnie. To my musimy się włączyć w sporządzenie dokumentu i podjęcie uchwały w sprawie oceny strat na obszarze naszej gminy. Tak wielkie zbrodnie, jakich dokonał okupant nie przedawniają się. Sprawiedliwość winna zwyciężyć.  Chwała Bohaterom!”

Wacław Żarski powitał uczestniczących w uroczystości gości w osobach:

ks. Maciej Winiarski – proboszcz parafii pw. św. Jakuba Ap. w Raciechowicach

Władysław Kurowski – Poseł na Sejm RP

Andrzej Pająk – Senator RP

Monika Kolasa – Dyrektor Biura Wojewody

dr hab. Michał Wenklar – wiceprezes Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

Jolanta Majka – Radna Powiatu Myślenickiego

Bogumił Pawlak – Wójt Gminy Wiśniowa

Jolanta Mistarz – Sołtys Sołectwa Raciechowice

Dyrektorzy Szkół z terenu naszej gminy

 Kazimierz Łapczyński – przedstawiciel Oddziału „Małopolska” Światowego Związku Żołnierzy AK

 Przedstawiciele społeczności lokalnej: Ewa i Stanisław Pietruszka, Jerzy Prażuch, Jadwiga Serafin

Uroczystość uświetniła akademia upamiętniająca wydarzenia tamtych dni pięknie przygotowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Raciechowicach oraz Szkoły Muzycznej w Raciechowicach. Następnie zgromadzeni goście wraz z pocztami sztandarowymi i pocztem mundurowym oraz uczniami i nauczycielami uczestniczyli w mszy św. upamiętniającej bohaterów i ofiary września ’44 roku. Na zakończenie przybyli goście, przedstawiciele samorządu i szkół złożyli wiązanki pod obeliskiem na pograniczu Czasławia i Glichowa.

1P1370230 2P1370155 3P1370150 4P1370153 5P1370157 7P1370158 8P1370159 10P1370163 11P1370165 13P1370174 14P1370175 15P1370178 16P1370179 17P1370181 18P1370183 19P1370184 20P1370185 21P1370186 22P1370187 23P1370194 24P1370199 25P1370201 26P1370202 27P1370207 28P1370209 30P1370216 31P1370218 32P1370221 33P1370222 34P1370231
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.