79. rocznica bitwy o most glichowski
12 września obchodziliśmy 79. rocznicę zwycięskiego starcia partyzantów AK z okupantem niemieckim. Bitwa trwała od 10 września 1944 r. i w początkowym okresie Rzeczpospolita Raciechowicka odnosiła niewiarygodne dla żołnierzy Wehrmachtu zwycięstwo. Oni byli wyposażeni w artylerię i broń pancerną, a to właśnie nasi chłopcy, jak zaznaczył Wacław Żarski – Wójt Gminy Raciechowice „synowie tej raciechowickiej ziemi pokazali determinację w dążeniu do uwolnienia Polski z jarzma niewoli. To tutaj okupant nie mógł czuć się bezpieczny.”
Niestety oddziały AK były pozbawione amunicji, więc gdy Niemcy otrzymali wsparcie czołgów i samolotów, otoczyli partyzantów i przerwali linię obrony. W kolejnych dniach w odwecie za początkowo przegraną walkę, wojska niemieckie wkroczyły na obszar sąsiednich wsi i dokonały mordu na niewinnych ludziach, w tym osobach starszych i dzieciach.
Wójt dodał: „Dzisiaj polski naród upomina się o należne zadośćuczynienie za krzywdy i zniszczenia dokonane przez Niemców na ziemiach polskich, a również w naszej małej Ojczyźnie. To my musimy się włączyć w sporządzenie dokumentu i podjęcie uchwały w sprawie oceny strat na obszarze naszej gminy. Tak wielkie zbrodnie, jakich dokonał okupant nie przedawniają się. Sprawiedliwość winna zwyciężyć. Chwała Bohaterom!”
Wacław Żarski powitał uczestniczących w uroczystości gości w osobach:
ks. Maciej Winiarski – proboszcz parafii pw. św. Jakuba Ap. w Raciechowicach
Władysław Kurowski – Poseł na Sejm RP
Andrzej Pająk – Senator RP
Monika Kolasa – Dyrektor Biura Wojewody
dr hab. Michał Wenklar – wiceprezes Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
Jolanta Majka – Radna Powiatu Myślenickiego
Bogumił Pawlak – Wójt Gminy Wiśniowa
Jolanta Mistarz – Sołtys Sołectwa Raciechowice
Dyrektorzy Szkół z terenu naszej gminy
Kazimierz Łapczyński – przedstawiciel Oddziału „Małopolska” Światowego Związku Żołnierzy AK
Przedstawiciele społeczności lokalnej: Ewa i Stanisław Pietruszka, Jerzy Prażuch, Jadwiga Serafin
Uroczystość uświetniła akademia upamiętniająca wydarzenia tamtych dni pięknie przygotowana przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Raciechowicach oraz Szkoły Muzycznej w Raciechowicach. Następnie zgromadzeni goście wraz z pocztami sztandarowymi i pocztem mundurowym oraz uczniami i nauczycielami uczestniczyli w mszy św. upamiętniającej bohaterów i ofiary września ’44 roku. Na zakończenie przybyli goście, przedstawiciele samorządu i szkół złożyli wiązanki pod obeliskiem na pograniczu Czasławia i Glichowa.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!