W wyniku wyborów przeprowadzonych w okresie kwiecień – maj 2022 roku skład Gminnej Rady Seniorów w Raciechowicach ukształtował się następująco:
Przewodnicząca: Serafin Jadwiga
Wiceprzewodnicząca: Dudzik Jadwiga
Wiceprzewodniczący: Łoziński Wacław
Sekretarz: Mistarz Stanisława
Członkowie:
Radni zatwierdzili plan pracy na najbliższe lata. W lutym 2023 roku odbyło się czwarte w obecnej kadencji posiedzenie Gminnej Rady Seniorów. Dotyczyło ono zatwierdzenia planu pracy GRS w Raciechowicach na 2023 r. oraz na lata 2022-2026.
Rada jest organem o charakterze doradczym, inicjatywnym i opiniodawczym organów Gminy Raciechowice. Dlatego chcemy mieć wpływ na politykę senioralną Gminy Raciechowice w zakresie działań skierowanych do seniorów samodzielnych i niesamodzielnych we wszystkich obszarach. Chodzi nam o działania ciągłe i programy wieloletnie.
„Polityka społeczna wobec osób starszych 2030” – Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarność z roku 2018 uwzględnia szczegółowe rozwiązania we wszystkich najważniejszych sferach życia osób starszych, m.in. w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia, kultury, przeciwdziałania samotności, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, a także dostosowania infrastruktury do potrzeb i możliwości takich osób. Stworzenie kompleksowego programu w zakresie polityki senioralnej ma na celu usystematyzowanie i usprawnienie działań instytucji publicznych na rzecz osób starszych w Polsce. Rozwiązania te przyczyniają się do znacznej poprawy jakości życia osób starszych przy zachowaniu szeroko rozumianego bezpieczeństwa i jak najdłuższej samodzielności. Ten cel może być prawidłowo realizowany jedynie przy założeniu, że włączą się w to dzieło różne podmioty, w tym, po pierwsze, władza publiczna, która przygotuje rozwiązania umożliwiające integrowanie seniorów w poszczególnych obszarach życia społeczno-gospodarczego, po drugie, osoby starsze, które będą mogły i chciały skorzystać z tej oferty. Po trzecie, w procesach tych nieuniknione jest również zaangażowanie organizacji pozarządowych (NGO).
Wobec błyskawicznie postępującego procesu starzenia się społeczeństwa obowiązkiem samorządów staje się zwiększenie zaangażowania udziału seniorów w procesach zarządzania publicznego. Działania te wymagają likwidacji wszelkich form dyskryminacji osób starszych na różnych płaszczyznach. Niezwykle ważne jest też wzmocnienie potencjału uczestnictwa seniorów. Istniejące NGO mają ograniczone możliwości zwiększenia oferty prowadzonych działań dla ogółu seniorów. Sposób organizowania imprez, warsztatów przez organizacje pozarządowe (NGO) nie zapewnia możliwości kontynuacji. Są to działania jednorazowe. NGO nie są organami lub jednostkami podległymi administracji publicznej (rządowej i samorządowej). Oczekiwane jest wprowadzenie programów wieloletnich do realizacji cyklicznej dla organizacji pozarządowych (w celu zapewnienia dostępności i trwałości wybranych działań dla seniorów).
Wprowadzono do planu pracy GRS stałą współpracę z GOKiS w Raciechowicach, który jest głównym realizatorem działań skierowanych do seniorów w ramach działalności UTW oraz działań statutowych GOKiS. Do tej pory seniorzy mieli możliwość uczestniczenia w: zajęciach sportowych pilates dla seniorów, warsztatach artystycznych z techniki linorytu, warsztatach wydobywczych „Żeńszczyzna” oraz wydarzeniach: spotkanie autorskie z Sabiną Jakubowską, realizacja projektu „Podróż do krainy obrazów i dźwięków”, wizyta w Muzeum Biograficznym – Domu Jana Matejki w Krakowie, wizyta w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach ,turniej wiedzy o życiu i twórczości Jana Matejki, wycieczka do Krynicy, zwiedzanie Muzeum Nikifora oraz Wieży widokowej w Krynicy Zdrój, koncert symfoniczny w Filharmonii Krakowskiej, spotkanie opłatkowe i kulig.
Stanisława Mistarz