Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Oświadczenie Samorządu Gminy Raciechowice – Wody Polskie

Ocena 0/5

Oświadczenie Samorządu Gminy Raciechowice

 

Działając w imieniu mieszkańców Gminy Raciechowice pragniemy zaapelować do Wód Polskich o wykonanie zaplanowanych prac inwestycyjnych na terenie naszej gminy po zniszczeniach, które miały miejsce na rzekach Stradomka i Krzyworzeka wraz z dopływami podczas powodzi w okresie 20 – 23 czerwca 2020 r.

W tym okresie Gminę Raciechowice nawiedziła klęska powodzi, w wyniku której wody rzek Stradomka oraz Krzyworzeka, a także ich dopływy uszkodziły w znacznym stopniu infrastrukturę komunalną w postaci dróg gminnych, powiatowych oraz drogę wojewódzką 964. Całkowitemu zniszczeniu uległy 4 kładki pieszo jezdne na rzece Stradomka oraz Krzyworzeka odcinając mieszkańców tego terenu od dostępu do służb medycznych itp. Uszkodzeniu uległo umocnienie mostów na drogach gminnych i powiatowych co bezpośrednio zagraża tej infrastrukturze przy następnej powodzi. Zalaniu oraz zniszczeniu uległo 36 gospodarstw położonych w wzdłuż rzeki Stradomka. Straty związane z czerwcową klęska żywiołową, tylko na infrastrukturze komunalnej Gminy Raciechowice zgodnie z protokołem Komisji Wojewódzkiej nr WR-III.637.1.23.2020  z dnia 17 lipca 2020 r. zostały oszacowanej na kwotę  884 620,00zł co stanowi 12,43% dochodów własnych Gminy Raciechowice.

W nocy 20/21 czerwca 2020 uruchomiony został Zespół Zarządzania Kryzysowego na terenie Gminy Raciechowice, zadysponowane do akcji przeciwpowodziowej zostały wszystkie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Raciechowice. Ich działania oraz prowadzona akcja zabezpieczenia infrastruktury drogowej i mostowej oraz mienia prywatnego (gospodarstwa domowe oraz zakłady pracy) pozwoliły zmniejszyć skale tragedii spowodowanej wystąpieniem z brzegów rzeki Stradomka.

Gmina Raciechowice wykonała w swoim zakresie niezbędne prace odtworzeniowe oraz zabezpieczeniowe na mieniu komunalnym i oczekuje, na wykonanie zaplanowanych prac zabezpieczeniowych w obrębie koryta rzeki Stradomka i Krzyworzeka. Z tego też względu Samorząd
i mieszkańcy Gminy Raciechowice wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań organizacji i osób próbujących zablokować inwestycje Wód Polskich na terenie naszej Gmin. Dla nas zabezpieczenie infrastruktury komunalnej zapewniającej bezpieczeństwo mieszkańców, jak i ochrona ich dobytku jest najważniejsza.

Nie zgadzamy się, aby prace nad infrastrukturą przeciwpowodziową prowadzone przez Wody Polskie były wstrzymywane przez organizacje nie mające bezpośredniej wiedzy o rozmiarze tragedii ludzkich spowodowanych  przez niszczącą działalność wezbranych rzek. Wstrzymanie prac może skutkować zagrożeniem życia i zdrowia mieszkańców Gminy Raciechowice. W związku z tym stanowczo apelujemy o dalszą realizacje zaplanowanych prac na naszym terenie .

Z uwagi na górski charakter rzeki Stradomka oraz rzeki Krzyworzeka, stan wody potrafi się wielokrotnie zwiększyć na przestrzeni zaledwie kilku godzin. W Gminie odnotowano liczne zmiany przebiegu koryta obu rzek oraz oberwania ich brzegów. Omawiana sytuacja przyczynia się do wzrostu narażenia Gminy na dalsze powodzie, które mogą być jeszcze gorsze w skutkach, jeżeli nie zostaną podjęte prace naprawcze.

Mając na względzie powyższe okoliczności, w imieniu własnym oraz mieszkańców Gminy Raciechowice pragniemy podziękować Wodom Polskim za interwencję ws. zabezpieczenia środków na realizacje inwestycji przeciwpowodziowych na terenie Gminy Raciechowice.

 

 

Z wyrazami szacunku

Wójt Gminy Raciechowice

Wacław Żarski

powrót do kategorii
Poprzedni

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

DO GÓRY
Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.