Dziennikpolski24 o Gminie Raciechowice – „Gminie udało się przywrócić pracę serca, a nawet coś więcej”

Źródło: https://dziennikpolski24.pl/raciechowice-gminie-udalo-sie-przywrocic-prace-serca-a-nawet-cos-wiecej/ar/c1-15372680

„Właśnie uchwalony budżet gminy na 2021 rok nie jest budżetem zwyczajnym. I to nie dlatego, że radni poparli go jednogłośnie, i nawet nie dlatego, że mogli to uczynić sami (po raz drugi od kilku lat), ale dlatego, że projekt budżetu pierwszy raz od kilku lat uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Przez ostatnie lata ta jedna z najbardziej zadłużonych w Małopolsce gmin działała w oparciu o budżet ustalany przez kolegium RIO, dlatego że nie spełniała wymogu ustawy o finansach publicznych, a konkretnie zapisu o relacji dochodów do zadłużenia gminy. Jeszcze zimą 2019 roku gmina balansowała na krawędzi bankructwa. Prezes RIO mówił wtedy w Raciechowicach do radnych „Państwa gmina już nie żyje, przywracamy jej pracę serca”.

Projekt budżetu na rok 2020 nadal nie miał szans na pozytywną opinię, jednak radni mogli go uchwalić dlatego, że został opracowany i – co najważniejsze – pozytywnie oceniony – program naprawczy.

Przedłożony jesienią minionego roku do oceny RIO projekt budżetu na 2021 roku po raz pierwszy od lat uzyskał pozytywną opinię i już nic nie stało na przeszkodzie temu, żeby Rada Gminy mogła go uchwalić sama, co też się stało.

Raciechowice. Optymistyczna diagnoza o stanie finansów zadłużonej gminy
Dług, który w minionym roku udało się zrestrukturyzować, jest sukcesywnie spłacany (tylko w tym roku gmina przeznaczy na ten cel 2,5 mln zł, z czego prawie 1,1 mln zł to odsetki). Na koniec tego roku zadłużenie powinno się zmniejszyć do 33,1 mln zł.

Przy dochodach na poziomie 38,5 mln zł zaplanowano wydatki w kwocie 37,5 mln zł, co oznacza, że budżecie powinno zostać prawie milion złotych nadwyżki.

W budżecie udało się przeznaczyć środki na realizację inwestycji w łącznej kwocie 1 286 000 zł

– mówi Anna Wach, skarbnik gminy Raciechowice.

Oto te największe:

  • budowy sieci wodociągowej w Czasławiu w kwocie 550 000 zł
  • budowy sieci wodociągowej Dąbie-Zegartowice w kwocie 100 000 zł
  • budowy chodnika przy drodze wojewódzkiej w Czasławiu w kwocie 170 000 zł (etap I) oraz w kwocie 50 000 zł (wkład własny Gminy do etapu II)
  • budowy chodnika przy drodze powiatowej w miejscowości Dąbie-Zegartowice w ramach Inicjatyw Samorządowych w kwocie 100 000 zł (wkład własny Gminy)
  • odbudowy dróg popowodziowych w kwocie 170 000 zł (wkład własny Gminy)
  • przyłączy gazowych do budynków komunalnych Gminy w kwocie 50 000 zł
  • modernizacji Szkoły Podstawowej w Gruszowie w kwocie 51 600 zł

Wójt Wacław Żarski ma nadzieję, że gminie uda się pozyskać środki zewnętrzne nie tylko krajowe, np. z Rządowego Funduszy Inwestycji Lokalnych, ale również, że pojawi się szansa na sięgnięcie po środki unijne.”

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się