Spotkanie w firmie TRASZKAN

Nieprzyjemny zapach, gryzonie, plastikowe torby na sąsiednich działkach – to tylko kilka z problemów poruszanych na spotkaniu, jakie w firmie TRASZKAN s. j. S.F.Z. Sroka zorganizował Wacław Żarski, Wójt Gminy Raciechowice.

Spotkanie zostało zorganizowane 26 września br. z uwagi na pisemne i ustne interpelacje mieszkańców dotyczące problemów, jakie generuje działalność firmy. Wziął w nim udział Ryszard Listwan, Zastępca Dyrektora Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, Jolanta Majka – Radna Powiatowa, Danuta Grzesik – Radna Gminy Raciechowice, Wacław Żarski – Wójt Gminy Raciechowice, Mariusz Undas – Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Raciechowice oraz mieszkańcy wsi Zegartowice.

Wójt gminy Wacław Żarski podkreślał, że obowiązkiem samorządu jest prowadzenie gospodarki odpadami komunalnymi. W tym calu ogłaszane są przetargi i wyłaniane firmy zajmujące się taką działalnością. W naszym regionie takich przedsiębiorstw nie jest wiele. Lokalizacji przedsiębiorstwa nie da się zmienić, problem komunikacyjny został rozwiązany poprzez wybudowanie nowej drogi, pozostają inne – technologiczne, powodujące smród, obecność szczurów i myszy, zaśmiecanie okolicznych działek plastikowymi torbami.

Ryszard Listwan podkreślił, że problem dotyczący Zegartowic przekłada się na większą, ogólnopolską skalę. Nowelizacja ustawy będzie teraz obligować wszystkie firmy prowadzące działalność w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi do zabiegania o powtórne zezwolenie na taką działalność. Wiązać się to będzie z pozytywnymi opiniami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Sanepidu, straży pożarnej i szeregu innych instytucji. – Naszą intencją nie jest zablokowanie firm, bo inaczej byśmy wszyscy zginęli w śmieciach, tylko uporządkowanie stanu. Tutaj bardzo ważną rolę odgrywać będzie technologia w każdym zakładzie – podkreślał Zastępca Dyrektora WIOŚ.

Zdaniem dyrekcji RIOŚ największy problem firmy TRASZKAN to odpady biodegradowalne, które generują nieprzyjemny zapach, są siedliskiem gryzoni. Rozwiązaniem może być ich hermetyzacja lub niewwożenie na obszar zakładu, a bezpośredni odwóz do zakładów utylizacji. Ruch należy też do władz gminy, które mogą wprowadzić ulgi cenowe dla tych gospodarstw, które będą kompostować tego rodzaju odpady. Wójt Gminy Raciechowice przychylił się do tej propozycji, czy poprą je inne samorządy (7), które obsługuje firma TRASZKAN – nie wiadomo. Inna kwestia, że przechowywanie odpadów na terenie przedsiębiorstwa może trwać rok (do niedawna – trzy lata).

– Nasza firma działa zgodnie z przepisami,  pozwoleniem, decyzjami. Wszystkie odpady, które trafiają, są tutaj przeładowywane czy przetwarzane i zgodnie z decyzją. Nie ma żadnych innych odpadów, które nie byłyby zapisane w decyzji – przekonywał Zbigniew Sroka, jeden z właścicieli spółki. Przedstawiciele firmy przekonywali, że pracownicy zbierają rozniesione przez wiatr „foliówki”, firma zajmuje się walką z gryzoniami poprzez stosowanie odpowiednich środków. Trwa również proces realizacji programu zabezpieczenia przeciwpożarowego, opracowania odpowiedniego systemu opartego na wybudowaniu zbiornika przeciwpożarowego. Firma prowadzi akcje edukacyjne w szkole w Zegartowicach.

Czas na dostosowanie działalności przedsiębiorstwa do wymagań nowej ustawy mija w marcu przyszłego roku.

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się