Informacja Wójta Gminy Raciechowice

Szanowni Państwo Mieszkańcy Gminy Raciechowice ponieważ temat „magistrali wodociągowej” coraz bardziej obrasta w nieprawdziwe informacje – pragnę jednoznacznie przedstawić sytuację ekonomiczną i prawną.

Inwestycja została zlecona przez poprzednio urzędującego Wójta w pierwszej połowie 2018 roku bez jakichkolwiek zabezpieczeń finansowych jak również budżetowych.

Regionalna Izba Obrachunkowa dwukrotnie odrzucała uchwały Rady Gminy dotyczące wpisania jej w budżet, a co za tym idzie zaciągnięcia zobowiązań kredytowych. Wobec powyższego poprzedni wójt pozostawił nie rozwiązany problem środków do zapłaty za inwestycję. Jedynym planem poprzednika jaki poznałem było sfinansowanie tej inwestycji przed podmiot zewnętrzny, a co za tym idzie przejęcie prawa do niej, co wiązałoby się z uruchomieniem praw rynkowych dotyczących zwrotu poniesionych nakładów. Czyli cena wody byłaby kalkulowana w oparciu o stopę zwrotu i wnosiła by kwoty między 16, a 20 zł/m3.

Aby uniknąć tego scenariusza po objęciu urzędu w dniu 19.11.2018 niezwłocznie podjąłem rozmowy z Kancelarią Premiera Rady Ministrów, a także z Regionalną Izbą Obrachunkową mające na celu wypracowanie procedury pozyskania środków na powyższą inwestycję. Uzyskałem duże wsparcie doradcze w/w instytucji dotyczące dalszego procedowania.

Aktualnie zaawansowane są negocjacje z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Krakowie na pozyskanie środków z tegoż funduszu – środki te jeżeli uda się dopracować nie obciążą mieszkańców.  Natomiast z uwagi na nadmierne wcześniejsze zadłużenie, gmina zostanie wezwana przez RIO do wprowadzenia programu naprawczego co wiąże się z wieloma rygorami oszczędnościowymi w tym brakiem możliwości prowadzenia inwestycji co mocno utrudni proces rozbudowy sieci wodno – kanalizacyjnej.

Szanowni Państwo czeka Nas rok lub dwa „zaciśnięcia pasa” i wyjścia z ekonomicznego kryzysu. Proszę o zrozumienie albowiem to jedyna szansa uratowania Gminy.

 

 

Z wyrazami szacunku

Wójt Gminy Raciechowice

Wacław Żarski

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się
Rozmiar tekstu
Wysoki kontrast