Obchody stulecia odzyskania niepodległości w Raciechowicach

Bieżący rok jest rokiem wyjątkowym, obchodzimy bowiem setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W południe, 12 września, rozpoczęły się jubileuszowe obchody połączone z rocznicą utworzenia Rzeczpospolitej Raciechowickiej oraz bitwy na Moście Glichowskim.

Rzeczpospolita Raciechowicka to określenie lokalnego powstania zbrojnego z latach 1944 roku, równoległego do wielkiego zrywu w Warszawie. Tutejsze oddziały Armii Krajowej i scalone z nimi formacje Narodowej Organizacji Wojskowej oraz Batalionów Chłopskich uwolniły wówczas spod okupacji niemieckiej obszar wokół dwóch wsi – przedwojennych i dzisiejszych siedzib gmin – Raciechowic i Wiśniowej.

Punktualnie o godz. 12.00 w Kościele parafialnym w Raciechowicach odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, partyzantów i wszystkich ofiar poległych podczas walk z przeciwnikiem. Nabożeństwo odprawił ks. Władysław Palmowski z parafii w Morawicy wraz ks. Józefem Czarnym oraz ks. Michałem Nędzą.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele samorządu, mieszkańcy gminy, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ze szkół z terenu gminy, a także kombatanci z Francji. Po uroczystej mszy świętej wszyscy uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi udali się w kierunku Szkoły Podstawowej, gdzie odbywały się główne uroczystości. Pod Pomnikiem Walczących w Raciechowicach delegacje samorządu, kombatantów i przedstawicieli IPN złożyły kwiaty.

Uroczystość otworzył Wójt Gminy Raciechowice – Marek Gabzdyl, który powitał zaproszonych gości: Jakuba Rybę (IPN Kraków), Sławomira Kaganka (Komendant KP PSP w Myślenicach), Janinę Oleś – Prezesa Związku Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przedstawicieli Rady Gminy Raciechowice na czele z przewodniczącą Jadwigą Dudzik, Prezesów i Naczelników Jednostek OSP, Dyrektorów szkół podstawowych w gminie Raciechowice oraz Szkoły Muzycznej I stopnia w Czasławiu, Zygmunta Hybla – prezesa ZG ZOSP RP w Raciechowicach, a także sołtysów gminy Raciechowice. W uroczystościach wzięli również udział goście z Francji: Pani Guduneks – sekretarz francuskiego związku byłych kombatantów, Pan Kuturie – odpowiedzialny za grupę francuskich kombatantów, Pan Piero – reprezentant regionalny francuskich kombatantów oraz Pan Kreste z francuskiego związku spadochroniarzy. Nie zabrakło również serdecznego powitania gości przez dyrektora raciechowickiej szkoły, gospodarza budynku  – Janusza Włodarczyka, który jako historyk przedstawił krótki rys dziejów Ziemi Raciechowickiej. Jakub Ryba z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zapewnił, że IPN sfinansuje tablicę, która zostanie umieszczona na Pomniku Walczących w Raciechowicach.
Uroczystą akademię i montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie szkół z Krzesławic, Gruszowa, Raciechowic oraz Szkoły Muzycznej I stopnia w Czasławiu. Nie zabrakło najważniejszych w dziejach Polski faktów historycznych, wybitnych postaci oraz pieśni patriotycznych.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się
Rozmiar tekstu
Wysoki kontrast