Polonia na wakacjach w Raciechowicach

Chcą tu wracać co rok

Organizacja letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z zagranicy to już tradycja. Kolejny raz wakacje w naszej gminie spędziła Polonia z Kirgistanu, Gruzji, Ukrainy, Turkmenistanu oraz Azerbejdżanu. Grupa liczyła aż 109 osób.

Przedsięwzięcie udało się dzięki realizowanym przez Stowarzyszenie „Raciechowice 2005” dwóm projektom. Pierwszy, „Mosty przyjaźni”, kierowany był do młodzieży w wieku 15-18 lat (70 osób) i współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Województwo Małopolskie i Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego. Drugi, zatytułowany „Lato z Polską”, to inicjatywa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które powierza nam środki pochodzące głównie z Senatu RP oraz Województwa Małopolskiego. Pozwoliły one na zaproszenie czterdziestu kolejnych osób.

Podstawą letniego pobytu w Polsce jest aktywny wypoczynek. Składają się na niego nie tylko wycieczki (w tym roku do Dobczyc, Myślenic, Krakowa, Kopalni Soli w Bochni, na spływ Dunajcem oraz po terenie naszej gminy, w tym na Grodzisko), ale także szereg warsztatów: z języka polskiego, historii, geografii, zajęć kulinarnych i rękodzielniczych, czy też przygotowania własnych projektów społecznych. W tym roku ich tematem przewodnim była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Lekcje uzupełniały spotkania integracyjne przy ognisku, gru terenowe, zajęcia sportowe i konkursy.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, dzięki którym możemy co roku przyjeżdżać do Raciechowic. Nasze dzieci tu praktycznie wyrastają, czują się jak w domu. Po powrocie do swoich krajów chętnie uczą się języka, angażują w działalność swoich polonijnych organizacji, tęsknią za Polską. Dziękujemy za wszystkie wspaniałe lekcje, wycieczki, spotkania z Polakami. Mamy nadzieję, że za rok znowu będziemy mogli tu wrócić – podkreśla w imieniu uczestników projektów Zenona Ślązak – Biegalijew, prezes stowarzyszenia „Odrodzenie” w Kirgistanie.

Finał trwającego osiem dni pobytu w Polsce miał swoje miejsce w Myślenicach. To tu dzieci i młodzież zaprezentowały zdobytą w ostatnich dniach wiedzę i nowe umiejętności – poprzez przygotowane inscenizacje, recytację, śpiew i taniec. Każda grupa pokazała także cząstkę kultury swojego kraju. – Każdy z nas ma dwie ojczyzny. Pierwsza jest tam, gdzie przychodzimy na świat i wychowujemy się, a druga tam, skąd bierze początek nasza mowa, gdzie jest nasza wiara. Chciałbym, żeby młodzież z Polski mogła pojechać do waszych krajów i zobaczyć, że tam też, dzięki wam, jest cząstka Polski – mówił do Polonii Andrzej Pająk, senator VIII i IX kadencji.

 

 

Projekt „Mosty przyjaźni” realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Projekt „Lato z Polską” realizowany przy wsparciu finansowym Senatu RP i Województwa Małopolskiego.

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się