Kultura, sport, edukacja dla seniorów

Rusza kolejny projekt Stowarzyszenia „Raciechowice 2005”, kierowany do najstarszych mieszkańców naszej gminy, a także sąsiednich Dobczyc, Wiśniowej i Łapanowa. Przedsięwzięcie zakłada szereg inicjatyw: sportowo-turystycznych, kulturalnych, edukacyjnych, informacyjnych i integracyjnych. Jednym z modułów zadania będzie cykl szkoleniowy w zakresie opieki nad osobami starszymi.

Projekt „Usługi społeczne dla aktywizacji seniorów Gminy Raciechowice” będzie trwał do końca 2018 roku i adresowany jest do stu osób: siedemdziesięciu po sześćdziesiątym roku życia, a także trzydziestu osób młodszych, w tym młodzieży. Ta druga grupa zostanie objęta szkoleniem świadczenia usług opiekuńczych wobec starszych – zakłada on zarówno zagadnienia ogólne (anatomia i fizjologia człowieka, pierwsza pomoc przedmedyczna, etyka pracy itp.), jak i część dotyczącą praktycznych czynności związanych z opieką i pielęgnacją.

Zajęcia sportowo-turystyczne przewidują comiesięczne spacery z kijkami nornic walking, w tym wyjazdy w Beskid Wyspowy i na Podhale, zajęcia na basenie oraz trzydniowy turnus sportowy w Bieszczadach. Dla osób zainteresowanych rozwijaniem pasji kulturalnych przewidziano kurs plastyczny oraz wyjazdy do kina, teatru i opery. Najobszerniejszy moduł dotyczy usług edukacyjnych. – Codzienne ćwiczenie pamięci, rozwój manualny i fizyczny jest potrzebny w każdym wieku. Wychodzimy z założenia, że nauka przychodzi łatwiej, kiedy dostarcza pożytecznej, przydatnej wiedzy lub umiejętności lub jest źródłem przyjemności. Dlatego zaplanowaliśmy kurs kulinarny, florystyczno-ogrodniczy, kurs obsługi komputera, lekcje języka angielskiego, a także kurs samoobrony – wylicza Katarzyna Magdziarz, koordynator projektu.

Przewidziane są także spotkania konsultacyjne: z lekarzem, pracownikiem GOPS, agentem ubezpieczeniowym i innymi specjalistami. Co miesiąc, wzorem ubiegłego roku, ukazywać się będzie biuletyn informacyjny „Senior”. Zaplanowano również integracyjne spotkania integracyjne przy ognisku oraz Bal Seniora.

Realizacja projektu przyczyni się do poprawy warunków godnego, aktywnego życia osób starszych – mieszkańców naszej gminy oraz gmin sąsiednich.

Rekrutacja trwa do 8 maja br. Już dziś zapraszamy do wypełnienia odpowiedniej deklaracji uczestnictwa i udziału w projekcie, liczba miejsc jest ograniczona.

 

Projekt dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Zadanie realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się