Z nauką w przyszłość

Krzesławice

Z nauką w przyszłość

18 grudnia 2017 roku zakończył się projekt „Z nauką w przyszłość” realizowany przez Stowarzyszenie Mała Ojczyzna w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krzesławicach.  Dotacja na projekt została przyznana w  konkursie grantowym „DZIAŁAJ LOKALNIE 2017″, finansowanym przez Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS.

Celem projektu było zachęcenie młodych ludzi z małych miejscowości do zainteresowania się naukami ścisłymi, takimi jak matematyka, informatyka, chemia, biologia, geografia, fizyka, między innymi poprzez warsztaty robotyki, wycieczkę do Ogrodu Doświadczeń oraz organizację Festiwalu nauki w ramach 130-lecia Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krzesławicach.

29 września odbyła się wycieczka do Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie, w której wzięło udział 25 uczniów. Każde z obserwowanych urządzeń prezentowało jedno lub kilka zjawisk fizycznych, a osiągnięcie celu nigdy nie polegało na zasadzie „wciśnij guzik i obserwuj”.  Uczniowie mogli m.in. sprawdzić, jak powstaje wir wodny i obserwować jego niepowtarzalne zachowanie, które wynika z prędkości kręcenia korbą. Bezcenną może się okazać refleksja nad sposobem wydostania się z takiego wiru. Młodzież była niezwykle zaciekawiona zjawiskami, z jakimi zetknęła się podczas zwiedzania ogrodu, jej zainteresowanie naukami ścisłymi znacznie wzrosło, a zawiłe pojęcia zostały wyjaśnione. Dzieci zadawały przewodnikom wiele pytań i uzyskiwały satysfakcjonujące odpowiedzi, komentowały zjawiska, wykazując zrozumienie mechanizmów i działań, co będzie skutkowało łatwiejszym przyswojeniem wiedzy ścisłej w przyszłości.

Z okazji obchodów 130-lecia Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krzesławicach odbył się Festiwal Nauki. Uczniowie, rodzice, absolwenci oraz zaproszeni goście w liczbie ok 200 osób mogli uczestniczyć w warsztatach Ozobotow prowadzonych przez pana Rafała Mitkowskiego – prezesa firmy EduSense, pokazie mechatroniki przygotowanym przez pana Tadeusza Woźniczkę wraz z uczniami z Zespołu Szkół z Dobczyc, pokazie doświadczeń przygotowanych przez absolwentów pod opieką pani Magdaleny Knapik-Lizak, w pokazie makiety historycznej prowadzonym przez pana Jacka Bassarę oraz w pokazie Skarbnicy Pokoleń znajdującej się w szkole w Krzesławicach utworzonej w ramach poprzedniego projektu realizowanego z FIO. Absolwenci szkoły zaprezentowali młodszym koleżankom i kolegom doświadczenia fizyczne i chemiczne. Zaproszeni goście obserwowali m.in. powstawanie chemicznego jojo, działanie kuli plazmowej, wahadło Newtona, zjawisko konwekcji, zjawisko napięcia powierzchniowego i kolorowy mleczny eksperyment. Absolwenci opisywali, na czym będzie polegał przebieg każdego doświadczenia, a następnie tłumaczyli zjawiska w nich zachodzące. Na koniec uczniowie szkoły samodzielnie próbowali przeprowadzać eksperymenty. Daliśmy szansę młodym ludziom z naszej małej miejscowości na odkrywanie nowych pasji oraz talentów.

Uczniowie szkoły to dzieci, w których drzemie ogromny potencjał, wiejskie realia jednak ograniczają ich rozwój w przyszłościowych dziedzinach ze względu na koszty związane z zakupem oprogramowania umożliwiającego naukę. Dzięki warsztatom robotyki 30 uczniów szkoły zyskało nowe umiejętności bardzo przydatne w dalszym rozwoju osobistym oraz społecznym. Programowanie to przede wszystkim świetna zabawa, która rozwija kreatywność, umiejętność analitycznego myślenia i rozwiązywania złożonych problemów – nasze działania rozwinęły w uczniach pasję i zamiłowanie do nauk ścisłych. Daliśmy młodym ludziom możliwość rozwoju na poziomie dużych szkół oraz miast poprzez uatrakcyjnienie oferty zajęć. Uświadomiliśmy im również, że nowe technologie mogą służyć nie tylko do kontaktów na portalach społecznościowych, ale dzięki ich wykorzystaniu uczniowie osiągną coś znacznie pożyteczniejszego dla osobistego rozwoju oraz dla dobra społeczeństwa. Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom i innym osobom zaangażowanym w przebieg projektu, bez których nie byłaby możliwa jego pełna realizacja.

 

Realizator projektu: Magdalena Knapik-Lizak

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Krzesławicach: Danuta Bryk

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się
Rozmiar tekstu
Wysoki kontrast