Nauczyciele szkolą się na europejskim poziomie!

Czasław

Nauczyciele szkolą się na europejskim poziomie!

Czasławska podstawówka kontynuuje współpracę międzynarodową. Po udziale w programie Comenius przyszedł czas na udział w kolejnym unijnym programie. Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020.

Szkoła realizuje liczne projekty w ramach akcji KA2 „Partnerstwa strategiczne”, które polegają na międzynarodowej współpracy placówek edukacyjnych, władz oświatowych i innych organizacji zajmujących się edukacją szkolną. Projekty partnerstw strategicznych wspierają wymianę dobrych praktyk, zakładają wzmocnienie potencjału organizacji do działań na szczeblu międzynarodowym oraz wymianę metod, praktyk. W ramach tych projektów uczniowie mają okazję poszerzać wiedzę o krajach partnerskich, ale także wyjeżdżać do szkół partnerskich w Europie i Turcji.

Stowarzyszenie prowadzące szkołę dokłada starań, aby mieć kadrę na europejskim poziomie.

Szkoła rozwija się, a nauczyciele szkolą się zarówno w kraju jak i za granicą. W latach 2016/2018 szkoła współpracuje z programem POWER SE. Głównym celem projektów realizowanych ze środków POWER w obszarze edukacji szkolnej jest rozwijanie potencjału osób oraz instytucji poprzez realizację działań polegających na ponadnarodowej mobilności. Dzięki tej współpracy w czasie wakacji 2017 cztery nauczycielki szkoliły się w Executive Training Institute na Malcie. Wybór miejsca szkolenia nie był przypadkiem, język angielski jest urzędowym językiem Malty. Co więcej, jest to jedyne państwo europejskie z urzędowym językiem angielskim, w którym słoneczna pogoda jest gwarantowana od wczesnej wiosny do późnej jesieni, co sprawia, że wyjazd językowy/ metodyczny można połączyć z wypoczynkiem. Uczestniczki mobilności miały sposobność używania języka angielskiego, nie tylko w szkole językowej, ale także w sytuacjach życia codziennego. Jest to tym ważniejsze, że od września 2017 w naszej szkole pracuje native speaker Paulette Lidert. Nasi uczniowie uczą się sztuki po angielsku, a nauczyciele mają sposobność porozumiewania się w języku angielskim na co dzień. Na życzenie rodziców zwiększono też ilość godzin angielskiego. Większość klas ma obecnie cztery godziny angielskiego i godzinę sztuki po angielsku tygodniowo. Jak łatwo obliczyć jest to dwa razy więcej niż oferuje większość szkół w okolicy.

W projekcie „Ku dwujęzycznej szkole- etap I” skierowany jest do nauczycieli SP im. M. Kopernika w Czasłwiu. Autorką i koordynatorką tego projektu jest nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego Maria Dubiel. Główną potrzebą naszej placówki, a co za tym idzie uczestników projektu, jest podnoszenie kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego jak i poznawanie metod i form pracy stosowanych w innych krajach Unii. Poprzez kontakt z nauczycielami z innych krajów nasza placówka zyskała wgląd w organizację i proces kształcenia w krajach europejskich. Projekt ten ma na celu również czerpanie pomysłów do przyszłych projektów partnerskich, które mają potencjał, aby stworzyć nowy wymiar w naszej szkole oraz rozwoju edukacji w kontekście europejskim. Trzy nauczycielki uczestniczyły dwutygodniowym w szkoleniu językowym „ Fluency & English Language Development for Teachers ”, a jedna w dziesięciodniowym szkoleniu metodycznym „ CLIL-Methodology &ICT Tools for teachers working with CLIL”. Zdobyte umiejętności ICT służą obecnie nauczaniu z wykorzystaniem technologii. Uczniowie czasławskiej szkoły uczą się na co dzień używając tabletów. Szkoła nasza jest placówką dobrze doposażoną dzięki licznym projektom, dysponujemy 19 tabletami, a w tablice interaktywne wyposażonych jest ponad 70% sal lekcyjnych. Maltańska szkoła, w której odbyły się wakacyjne szkolenia, to miejsce,  gdzie szkolą się nauczyciele z całego świata. Poprzez udział w takich programach jak POWER SE nauczyciele mogą podnosić kwalifikacje, a szkoła pracować na europejskim poziomie.

Maria Dubiel

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się