Seniorzy debatowali, szkolili się i integrowali

Dobiega końca projekt pn. „Aktywni seniorzy seniorom Gminy Raciechowice”. Przez dziewięć miesięcy jego uczestnicy brali udział w warsztatach kulinarnych, rękodzielniczych, ruchowych, literackich, spotykali się podczas debat, redagowali biuletyn informacyjny, zwiedzili Warszawę, a na koniec integrowali się podczas Balu Seniora.

Po raz pierwszy w kilkuletniej działalności na rzecz osób starszych, prowadzonej w formule Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzenie warsztatów zostało powierzone samym seniorom. To oni dobierali tematykę zajęć, przygotowywali listy potrzebnych artykułów, planowali pracę. Zaowocowało to oryginalnymi, autorskimi pomysłami, chętnie wdrażanymi przez kolejne grupy warsztatowe. – Tak było z pomysłem wykorzystania warsztatów rękodzielniczych na szycie strojów dla lokalnych grup regionalnych czy kół gospodyń wiejskich. Zakupione w ramach projektu tkaniny, nici, koronki posłużyły do przygotowania spódnic, bluzek i chust i jak przekonują uczestniczki zajęć – będą służyć przez lata nie tylko im, ale także ich następczyniom – mówi Katarzyna Magdziarz, koordynator zadania. Warsztaty ruchowe, prowadzone przeważnie w formie spacerów z kijkami nordic walking pozwoliły części seniorów poznać nieznane zakątki Gminy Raciechowice. Uczestnicy gromadzili się w jednym miejscu i wspólnie przemierzali rzadko odwiedzane lokalne trasy lub organizowali dalsze wyjazdy, kończące się ogniskami, spotkaniami przy ciepłej herbacie.

Debaty, realizowane z udziałem zaproszonych gości, pozwoliły na lepsze zrozumienie możliwości udziału osób starszych w lokalnym życiu społecznym – kulturalnym, gospodarczym. Przybliżyły prawa seniorów, zagrożenia towarzyszące ich codziennemu życiu, wpłynęły na umocnienie roli seniora w społeczeństwie – jako osoby z jednej strony potrzebującej wsparcia, a z drugiej – aktywnej, twórczej, wyposażonej w niezwykłe doświadczenia, umiejętności i życiową mądrość.

Redagowanie biuletynu dla osób starszych pozwoliło na przybliżenie mieszkańcom wielu postaci – seniorów będących niegdyś animatorami życia społecznego, gospodarzy, aktywistów. Wydawnictwo obfitowało we wszelkiego rodzaju porady – od kulinarnych, przez zdrowotne czy prawne. Mówiło o naszych tradycjach, zwyczajach, prezentowało twórczość osób starszych, relacjonowało wydarzenia z życia projektu.

Wycieczka do Warszawy pozwoliła na zwiedzenie zabytkowej części miasta, w tym Zamku Królewskiego, Starego Miasta, Krakowskiego Przedmieścia i jego okolic, Traktu Królewskiego i Łazienek Królewskich. – Warszawa ma swój niepowtarzalny klimat i charakter całkiem różny od dobrze nam znanego Krakowa. Jest tradycyjna i nowoczesna zarazem, budowana z rozmachem – komentuje jedna z uczestniczek wyjazdu. Druga część pobytu w stolicy upłynęła na zwiedzaniu Centrum Nauki Kopernik, które dało możliwość udziału w ciekawych doświadczeniach, bliskiego kontaktu z najnowszymi osiągnięciami nauki.

Ostatnim akcentem projektu był andrzejkowy Bal Seniora, w przygotowaniu którego pomogła grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 2 w Gruszowie. Młodzież przypomniała historię świętowania andrzejek, wróżb i wierzeń z nimi związanych, a seniorzy chętnie uczestniczyli w przygotowanych zabawach. Centralnym punktem spotkania była zabawa taneczna, którą poprowadzili panowie Jan Mucha i Piotr Maj. W gościnnych progach gospodarstwa agroturystycznego „Pod Gruszą” uczestnicy zadania bawili się do późnych godzin nocnych.

 

Projekt „Aktywni seniorzy seniorom Gminy Raciechowice” dofinansowany ze środków
Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Zadanie jest realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się