Projekt na finiszu – kapliczki jak nowe

W ramach projektu pn. „Jeden duch po dwóch stronach granicy – ocalmy wspólne dziedzictwo kultury chrześcijańskiej” nowy wygląd otrzymało aż dwanaście kapliczek i krzyży z obszaru obec Hladovka, Vitanowa, Cimhova oraz Gminy Raciechowice. , Aktualnie trwają ostatnie prace nad publikacjami przygotowywanymi w ramach projektu.

Najistotniejszym elementem całego zadania były prace restauratorskie przy kapliczkach, krzyżach i pomnikach. Przeprowadzono je przy dwunastu obiektach – na każdego partnera przypadały trzy. Znalazły się wśród nich m.in. kolumny – krzyże stojące na cmentarzach, pomniki św. Floriana, Trójcy Św., kapliczki domkowe. Każdy obiekt zakwalifikowany do projektu stanowił cenną wartość materialną i duchową dla mieszkańców danej miejscowości.

Na terenie naszej gminy rekonstrukcję przeszła kapliczka w typie „latarni umarłych” z 1850 r. (Bojańczyce), kapliczka z 1801 r. z Kawca, która na wniosek właścicieli została przeniesiona z działki prywatnej na działkę gminną i posadowiona w sąsiedztwie Inkubatora Przedsiębiorczości. Pozwala to na lepsze wyeksponowanie zabytku, zapewni też opiekę mieszkańców nad obiektem. Kapliczka ta wymagała dużego nakładu pracy i środków – uległa zawaleniu, została zabezpieczona i przewieziona do gminnego magazynu, a w tym roku doczekała się prac restauratorskich, które przywróciły jej dawny wygląd. Z kolei w Poznachowicach Górnych odremontowana została domkowa kapliczka z postaciami św. Jana Nepomucena.

Dobiegają również końca prace związane z wydaniem mapki ułatwiającej poznawanie pogranicza polsko-słowackiego od Raciechowic po Cimhovą oraz broszurki stanowiącej wynik zrealizowanych posiadów.

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się