Projekt na finiszu – kapliczki jak nowe

W ramach projektu pn. „Jeden duch po dwóch stronach granicy – ocalmy wspólne dziedzictwo kultury chrześcijańskiej” nowy wygląd otrzymało aż dwanaście kapliczek i krzyży z obszaru obec Hladovka, Vitanowa, Cimhova oraz Gminy Raciechowice. , Aktualnie trwają ostatnie prace nad publikacjami przygotowywanymi w ramach projektu.

Najistotniejszym elementem całego zadania były prace restauratorskie przy kapliczkach, krzyżach i pomnikach. Przeprowadzono je przy dwunastu obiektach – na każdego partnera przypadały trzy. Znalazły się wśród nich m.in. kolumny – krzyże stojące na cmentarzach, pomniki św. Floriana, Trójcy Św., kapliczki domkowe. Każdy obiekt zakwalifikowany do projektu stanowił cenną wartość materialną i duchową dla mieszkańców danej miejscowości.

Na terenie naszej gminy rekonstrukcję przeszła kapliczka w typie „latarni umarłych” z 1850 r. (Bojańczyce), kapliczka z 1801 r. z Kawca, która na wniosek właścicieli została przeniesiona z działki prywatnej na działkę gminną i posadowiona w sąsiedztwie Inkubatora Przedsiębiorczości. Pozwala to na lepsze wyeksponowanie zabytku, zapewni też opiekę mieszkańców nad obiektem. Kapliczka ta wymagała dużego nakładu pracy i środków – uległa zawaleniu, została zabezpieczona i przewieziona do gminnego magazynu, a w tym roku doczekała się prac restauratorskich, które przywróciły jej dawny wygląd. Z kolei w Poznachowicach Górnych odremontowana została domkowa kapliczka z postaciami św. Jana Nepomucena.

Dobiegają również końca prace związane z wydaniem mapki ułatwiającej poznawanie pogranicza polsko-słowackiego od Raciechowic po Cimhovą oraz broszurki stanowiącej wynik zrealizowanych posiadów.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się
Rozmiar tekstu
Wysoki kontrast