Polsko-gruziński projekt na finiszu

Wizyta pracowników socjalnych, podsumowanie prac

Dobiega końca projekt pn. „Z przeszłości w przyszłość – wzmocnienie potencjału usług społecznych dla dzieci, osób niepełnosprawnych i seniorów z Gminy Gori (Gruzja)”. Mimo że gruziński partner ostatecznie nie zrealizował zaplanowanego w ramach zadania remontu budynku z przeznaczeniem na ośrodek rehabilitacyjny w miejscowości Tniskhidi, to uczestnicy projektu mówią o sukcesie i potrzebie kontynuacji współpracy.

Pracownicy socjalni, lekarze, terapeuci, logopedzi, psychologowie z gminy Gori spędzili ostatnie dwa tygodnie w Gołdapi i gminie Raciechowice, uczestnicząc w pracach Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Środowiskowego Domu Samopomocy w Zegartowicach z filią w Komornikach. Uczestniczki wizyty roboczej zgodnie podkreślają, że nabyte w Polsce doświadczenia wykorzystywać będą w swojej pracy zawodowej i społecznej w Gruzji. – Bardzo nas zaskoczyło to, że proponujecie swoim podopiecznym tyle różnych form wsparcia: zajęcia rękodzielnicze, kulinarne, muzyczne, spacery, wycieczki turystyczno-krajoznawcze, spotkania integracyjne, wizyty gości, pracę ze specjalistami. To dla nas inspiracja. Chcielibyśmy, aby w przyszłości nadal organizowane były podobne staże i szkolenia – mówiła Dali Gogiashvili, lekarz koordynujący wizytę gruzińskich specjalistów w gminie Raciechowice. Podczas weekendów goście zwiedzali okolice Gołdapi i gminę Raciechowice. Uczestniczki wizyty w Raciechowicach odwiedziły Kopalnię Soli w Bochni, Kraków, brały udział w andrzejkowym Balu Seniora i spotkaniu przy wigilijnym stole kół gospodyń wiejskich.

Nie doszło do realizacji zaplanowanego w ramach projektu remontu budynku dawnej Rady Wsi Tniskhidi z przeznaczeniem na ośrodek rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z gminy Gori. W związku z tym niemożliwy był także zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla ośrodka. Realizacja projektu zbiegła się w czasie z wyborami i reformą samorządową w Gruzji. W ich wyniku zmieniły się władze gminy Gori, sama gmina również przeszła przeobrażenie, stanowiąc aktualnie razem z miastem Gori jedną jednostkę administracyjną. W takiej sytuacji nowe władze, które początkowo chciały zmierzyć się z remontem, ostatecznie z niego zrezygnowały, deklarując chęć dalszej współpracy tak z gminą Raciechowice, jak i powiatem gołdapskim.

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się