Polsko-słowacka współpraca z religią w tle

Zakończyły się już posiady kultywujące transgraniczne tradycje związane z kultem świętych i ich wpływem na życie mieszkańców pogranicza. Tym samym powoli dobiega końca projekt „Jeden duch po dwóch stronach granicy – ocalmy wspólne dziedzictwo kultury chrześcijańskiej”.

W ostatni weekend października w Cimhovej na Słowacji miały miejsce „Jesienne Zaduszki u stóp Pana Jezusa”. Spotkanie rozpoczęło się poświęceniem wyremontowanych w ramach projektu krzyży stojących na dwóch cmentarzach oraz pomnika Trójcy Świętej. Następnie lokalny zespół ludowy zaprezentował scenkę rodzajową związaną z przemijaniem – dotyczyła ona odejścia syna na służbę do wojska. O przemijaniu w aspekcie religijnym mowa była w kolejnej części posiadów, którym towarzyszył śpiew przy akompaniamencie heligonek.

Tym samym zakończył się cykl czterech spotkań, które przybliżały uczestnikom z Gminy Raciechowice oraz trzech obec: Hladovka, Vitanova i Cimhova tradycje, wierzenia, obrzędy, rytuały związane z religią chrześcijańską i jej obecnością w codziennym życiu mieszkańców – od świętowania w kościołach, przez prace polowe, po uroczystości rodzinne.

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się