Wizyta doradcza w Gori

O problemach mieszkańców Gminy Gori

Na przełomie września i października dwunastoosobowa delegacja z gminy Raciechowice i powiatu gołdapskiego odwiedziła z wizytą doradczą gminę Gori w Gruzji. Wyjazd stanowił element projektu gminy Raciechowice pn. „Z przeszłości w przyszłość – wzmocnienie potencjału usług społecznych dla dzieci, osób niepełnosprawnych i seniorów z Gminy Gori (Gruzja)”.

Przedstawiciele władz gminy i powiatu, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciechowicach i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gołdapi, Środowiskowego Domu Samopomocy w Zegartowicach z filią w Komornikach oraz Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi spędzili w Gori trzy dni. W tym czasie odwiedzali placówki opiekuńcze, wychowawcze i inne, służące wsparciu osób niepełnosprawnych i seniorów. Mogli przyglądać się ich pracy, stosowanym w nich formom terapii, konsultować na miejscu te tematy, które interesowały pracowników z gminy Gori. Pobyt w Gori stanowił również inspirację do organizacji drugiej wizyty roboczej pracowników socjalnych z Gruzji w gminie Raciechowice i powiecie gołdapskim, planowanej na przełom listopada i grudnia. Członkowie delegacji spotykali się także z rodzinami dzieci niepełnosprawnych oraz osobami starszymi, rozmawiali o ich problemach i możliwościach rehabilitacji.

Głównym przedsięwzięciem zaplanowanym w ramach projektu miało być działanie inwestycyjne – remont budynku w miejscowości Tniskhidi z przeznaczeniem na ośrodek rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Za tę część przedsięwzięcia odpowiadał gruziński partner – gmina Gori. – Opóźniająca się procedura przetargowa budzi wątpliwości co do możliwości realizacji prac. Martwi nas to, bo pomysł na cały projekt wyszedł z gminy Gori, która inspirowała się placówkami w Gołdapi i na terenie naszej gminy. Pracownicy UG Gori byli zainteresowani nie tylko metodami pracy, ale także rozwiązaniami technicznymi czy stosowanym sprzętem. Szkoda byłoby zaprzepaścić szansę na stworzenie ośrodka w Tniskhidi, tym bardziej, że fundusze na ten cel są już przyznane – komentuje Marek Gabzdyl, wójt Gminy Raciechowice.

 

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się