Wizyta doradcza w Gori

O problemach mieszkańców Gminy Gori

Na przełomie września i października dwunastoosobowa delegacja z gminy Raciechowice i powiatu gołdapskiego odwiedziła z wizytą doradczą gminę Gori w Gruzji. Wyjazd stanowił element projektu gminy Raciechowice pn. „Z przeszłości w przyszłość – wzmocnienie potencjału usług społecznych dla dzieci, osób niepełnosprawnych i seniorów z Gminy Gori (Gruzja)”.

Przedstawiciele władz gminy i powiatu, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciechowicach i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gołdapi, Środowiskowego Domu Samopomocy w Zegartowicach z filią w Komornikach oraz Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Gołdapi spędzili w Gori trzy dni. W tym czasie odwiedzali placówki opiekuńcze, wychowawcze i inne, służące wsparciu osób niepełnosprawnych i seniorów. Mogli przyglądać się ich pracy, stosowanym w nich formom terapii, konsultować na miejscu te tematy, które interesowały pracowników z gminy Gori. Pobyt w Gori stanowił również inspirację do organizacji drugiej wizyty roboczej pracowników socjalnych z Gruzji w gminie Raciechowice i powiecie gołdapskim, planowanej na przełom listopada i grudnia. Członkowie delegacji spotykali się także z rodzinami dzieci niepełnosprawnych oraz osobami starszymi, rozmawiali o ich problemach i możliwościach rehabilitacji.

Głównym przedsięwzięciem zaplanowanym w ramach projektu miało być działanie inwestycyjne – remont budynku w miejscowości Tniskhidi z przeznaczeniem na ośrodek rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Za tę część przedsięwzięcia odpowiadał gruziński partner – gmina Gori. – Opóźniająca się procedura przetargowa budzi wątpliwości co do możliwości realizacji prac. Martwi nas to, bo pomysł na cały projekt wyszedł z gminy Gori, która inspirowała się placówkami w Gołdapi i na terenie naszej gminy. Pracownicy UG Gori byli zainteresowani nie tylko metodami pracy, ale także rozwiązaniami technicznymi czy stosowanym sprzętem. Szkoda byłoby zaprzepaścić szansę na stworzenie ośrodka w Tniskhidi, tym bardziej, że fundusze na ten cel są już przyznane – komentuje Marek Gabzdyl, wójt Gminy Raciechowice.

 

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się
Rozmiar tekstu
Wysoki kontrast