Dziedzictwo kulturowe – w partnerstwie ze Słowakami

Trwa projekt „Jeden duch po dwóch stronach granicy – ocalmy wspólne dziedzictwo kultury chrześcijańskiej”, który gmina Raciechowice realizuje z trzema słowackimi partnerami: obec Hladovka, Vitanova, Cimhova.

Od maja trwają prace renowacyjne przy części z dwunastu zabytkowych kapliczek położonych na terenie objętym projektem. W naszej gminie w tym miesiącu ruszyły prace remontowo-konserwatorskie przy kapliczce w Bojańczycach (naprzeciw dworu), w Kawcu i domkowej kaplicy w Poznachowicach Górnych.

Uzupełnieniem działań inwestycyjnych są spotkania poświęcone tematyce podkreślającej przywiązanie mieszkańców do ich tradycji chrześcijańskiej. Na terenie naszej gminy, 17 września br., świętowane było „Letnie podziękowanie Bogu za zbiory”. Sołectwa: Czasław, Kwapinka, Komorniki, Mierzeń, Raciechowice, Krzesławice, Dąbie, Gruszów, Żerosławice, Poznachowice Górne, a także obec Vitanova (Słowacja) przygotowały wieńce dożynkowe, którymi podziękowały za tegoroczne zbiory. Na scenie regionalny repertuar zaprezentowały zespoły z Polski i Słowacji. Wydarzeniu towarzyszyły wspomnienia podkreślające znaczenie pracy w polu, towarzyszących jej obrzędów, dożynek z improwizowanymi przyśpiewkami, a także symbolikę chleba po obu stronach granicy. Spotkanie prowadzili członkowie Zespołu Regionalnego Raciechowice działającego w ramach Stowarzyszenia „Raciechowice 2005”.

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się