Polonia w Raciechowicach

Polonia w Raciechowicach

Już nie mogą się doczekać wakacji w Polsce

Już w najbliższym tygodniu na terenie naszej gminy rozpoczną się kolonie dla dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z Kirgistanu, Turkmenistanu i Gruzji. Organizacja wakacji w Polsce możliwa jest dzięki projektowi, jaki realizuje Stowarzyszenie „Raciechowice 2005”.

Aby spełnić marzenia dzieci o pobycie w Ojczyźnie przodków, Stowarzyszenie przygotowało projekt pn. „Mosty przyjaźni – spotkanie z Polską i Polakami dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z Kirgistanu, Turkmenistanu i Gruzji” i pozyskało środki finansowe z Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Województwa Małopolskiego. Dzięki temu do Raciechowic przyjedzie dwadzieścioro dzieci i ich trzech opiekunów. Wszyscy mają polskie korzenie i aktywnie działają w polonijnych organizacjach: Polskim Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym „Odrodzenie” (Kirgistan) Centrum „Polonia Turkmeńska” (Turkmenistan), Polskiej Szkole Sobotniej im. Św. Królowej Jadwigi  (Gruzja) oraz Uniwersytecie w Gori (Gruzja).

Głównym celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie ich więzi z Polską i Polakami poprzez umożliwienie poznawania polskiej kultury, historii, geografii, języka, tradycji narodowych, uwarunkowań społecznych, kontakty z osobami w podobnym wieku z Polski, polskimi szkołami i organizacjami pozarządowymi i wyposażenie w umiejętności liderskie na drodze dziesięciodniowego letniego pobytu w Raciechowicach.

Dla naszych gości zaplanowaliśmy więc lekcje języka polskiego, historii i geografii Polski, warsztaty taneczne, wokalne, rękodzielnicze i kulinarne, spotkanie z trenerem umiejętności liderskich i aktywizacji społecznej, zajęcia dotyczące wyboru ścieżki edukacyjnej, konkursy, wycieczki (do Krakowa, Wieliczki, na Podhale, do Myślenic, po terenie Gminy Raciechowice), spotkania integracyjne oraz podsumowujące pobyt w Polsce Forum „Mosty Przyjaźni”.

Mamy nadzieję, że pobyt w Małopolsce i kontakt z rówieśnikami dostarczy uczestnikom projektu niezapomnianych wrażeń, wyposaży ich w bagaż wspomnień, które motywować będą do dalszego poznawania języka polskiego i nauki o Polsce.

 

Projekt „Mosty przyjaźni – spotkanie z Polską i Polakami dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z Kirgistanu, Turkmenistanu i Gruzji” realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Sponsor przedsięwzięcia: Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego

 

 

 

 

 

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się