Polonia na wakacjach w Raciechowicach

Aż 103 osoby polskiego pochodzenia gościły w sierpniu na terenie Gminy Raciechowice. Dzieci i młodzież przyjechały do Polski z Ukrainy, Gruzji, Turkmenistanu i Kirgistanu. Odpoczywały, zwiedzały Małopolskę, uczyły się języka polskiego, historii, geografii, poznawały dziedzictwo kulturowe kraju ich przodków.

Pracowały w dwóch grupach wiekowych. Grupa starsza (26 osób), w której uczestniczyła młodzież z Turkmenistanu, Kirgistanu i Gruzji, oprócz zajęć pozwalających lepiej poznać Polskę, ćwiczyła pracę w grupie, przygotowywała autorskie projekty społeczne, które młodzi będą realizować w swoich krajach. Wszyscy uczestnicy z czterech państw brali udział w lekcjach języka polskiego, geografii, historii, zajęciach rękodzielniczych, tanecznych, wokalnych i kulinarnych. Byli na wycieczce w Krakowie, gdzie zwiedzili Wawel, zobaczyli uniwersytecką część Starego Miasta, Rynek, Bramę Floriańską i Barbakan. Odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Podhale. Tam, oprócz zwiedzania Kalatówek, Cmentarza na Pęksowym Brzyzku, zakupów na Krupówkach i wyjazdu na Wielką Krokiew, spędzali aktywnie czas w termach chochołowskich.

Będąc w Polsce, kocha się ją tak naturalnie, po prostu. Wyjeżdżając z niej – wielokrotnie mocniej. Tęsknimy za Polską, za Polakami. Jesteśmy wam tak bardzo wdzięczni, nie możemy się doczekać kolejnego przyjazdu tu – mówi Oksana Bihun z sobotniej szkoły języka polskiego w Kałuszu na Ukrainie.

W środę, 23 sierpnia, wszyscy uczestnicy podsumowali pobyt w Polsce – podczas uroczystego forum „Mosty przyjaźni” zaprezentowali to, czego nauczyli się w Raciechowicach. Opowiedzieli również o swoich krajach i ich kulturze, tak odmiennej od polskiej – poprzez poezję, muzykę, taniec. Zaprezentowali mozaikę kultur: ukraińskiej, turkmeńskiej, kirgiskiej, gruzińskiej i polskiej. Ta ostatnia pozwoliła im się spotkać, stała się platforma porozumienia, wspólnej nauki, zabawy i początkiem wielu przyjaźni.

– My, Kirgizji, jesteśmy tu weteranami. Przyjeżdżamy do Raciechowic od dwunastu lat. Wiele naszych dzieci dorosło, założyło rodziny, ale dobrze pamiętają czas spędzony w Raciechowicach. W ubiegłym roku dołączyli do nas Gruzini, ter dzieci z Turkmenistanu i Ukrainy. Nie przesadzę, jeśli powiem, że ta gmina jest naszym drugim domem, naszą małą Ojczyzną tam daleko, tysiące kilometrów stąd – podsumowuje  Zenona Ślązak – Biegalijew z polskiego stowarzyszenia „Odrodzenie” w Kirgistanie.

 

Projekt „Mosty przyjaźni – spotkanie z Polską i Polakami dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia z Kirgistanu, Turkmenistanu i Gruzji” realizowany jest przez Stowarzyszenie „Raciechowice 2005”przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Sponsorzy:

Projekt „Lato z Polską” realizowany jest przy wsparciu finansowym Senatu RP, za pośrednictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział w Krakowie.

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się