Krzesławice – O sztuce kształtowania przyszłości w Europie

Krzesławice – O sztuce kształtowania przyszłości w Europie

Jak w mgnieniu oka mijają już dwa lata! Przez ostatnie 24 miesiące uczniowie i nauczyciele z niemieckiego Oelsnitz, austriackiego Abtenau, Wiednia, słowackiego Kezmarók i polskich Krzesławic wspólnie pracowali nad urzeczywistnieniem postawionych sobie w 2015 r. celów, współtworząc materiały związane z poprawą jakości kształcenia oraz rozwijaniem postawy przedsiębiorczej i kompetencji kluczowych w zakresie edukacji zawodowej.

Podczas międzynarodowych spotkań oraz w ramach współpracy na odległość powstały wartościowe produkty, które zaprezentowano publicznie w dniu 16 maja 2017 r. w auli niemieckiej szkoły Oberschule Oelsnitz podczas spotkania podsumowującego aktywności całego projektu.

Uczestnicy uroczystości mogli się przekonać o kreatywności i oryginalności powstałych rezultatów działań międzynarodowych grup szkolnych, które z dumą przedstawiły broszurę o edukacji włączającej i integracyjnej, przewodnik o zakładaniu własnej firmy, zbiór ilustrowanych opowiadań uczniów o ich doświadczeniach i codzienności szkolnej. Każda ze szkół zaprezentowała ponadto grę karcianą kwartet i kalendarze, tematycznie związane z edukacją i orientacją zawodową. Kolejnym produktem była teczka kariery zawodowej, oparta na standardach Unii Europejskiej oraz prezentacje multimedialne. Ukoronowaniem całego dnia była wspólna uroczystość i świętowanie podczas pikniku integracyjnego, który przygotowali rodzice niemieckich uczniów biorących udział w projekcie.

Pozostałe dni ostatniego międzynarodowego spotkania upłynęły na poznawaniu kultury i zabytków Saksonii. Uczniowie i nauczyciele rywalizowali zespołowo w grze miejskiej realizowanej w mieście koronek Plauen, zwiedzali stolicę Saksonii Drezno, poznawali podziemne królestwo jaskini w Syrau, a w piątek cała grupa pojechała do parku rozrywki Plohn.

Projekt dobiega końca, jednak wszyscy uczestnicy są zadowoleni i dumni z osiągniętych rezultatów oraz nawiązanych kontaktów. – Szczególne podziękowania należą się również naszym partnerom, bez których zrealizowane spotkania międzynarodowe nie byłyby tak udane: Radzie rodziców ZS nr 4 w Krzesławicach, rodzinom podejmującym zagranicznych uczniów, kierownictwu szkół, koleżankom i kolegom nauczycielom, OSP Krzesławice, Gminie Raciechowice, Gminie Jodłownik. Wspierając wielostronne przedsięwzięcie, przyczynili się oni do pięknego finału projektu realizowanego i dofinansowanego ze środków unijnego programu Erasmus+ – podkreśla Małgorzata Janik, szkolny koordynator i nauczycielka języka niemieckiego. – Szkoły uczestniczące w projekcie pozostają w ścisłym kontakcie poprzez inny program unijny i współpracują na platformie eTwinning – dodaje Izabela Kapera, współkoordynator projektu, nauczycielka języka angielskiego.

 

Wszystkie rezultaty oraz dziennik projektu dostępne są pod linkiem: https://twinspace.etwinning.net/9252/home

Rozmiar tekstu
Wysoki kontrast