Wiedeńska przygoda z Erasmus+

Wiedeńska przygoda z Erasmus+

We współpracy z czterema szkołami z Wiednia i Abtenau w Austrii oraz z Niemiec i Słowacji Zespół Szkół nr 4 w Krzesławicach realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach międzynarodowego programu Erasmus+ „Die Kunst, Zukunft in Europa zu gestalten”.

Uczniowie i nauczyciele od prawie dwóch lat zajmują się edukacją integracyjną i włączającą oraz poszukują sposobu, aby optymalnie przygotować młodzież na drogę przyszłej kariery zawodowej. W tym celu zespoły uczniowskie odwiedzają kolejno regiony i poznają różne miejsca w Europie. Uczniowie z Polski spędzali już tydzień na Słowacji, w Niemczech, w zachodnio-południowej części Austrii, w Abtenau.

Od 26 marca do 1 kwietnia trzy szkoły partnerskie spotkały się w Wiedniu, gdzie przez siedem dni uczestnicy mogli wziąć udział w wielu aktywnościach i lepiej zrozumieć, jak działa Wspólnota Europejska. Głównym celem wiosennej mobilności było opracowanie przewodnika „Jak założyć własną firmę”, który ostatecznie zostanie zatwierdzony i wydany przez zespół Franz-Jonas-Europaschule w Wiedniu. Podczas tygodnia z projektem uczniowie zwiedzali lokalne firmy austriackie, m.in. nieduże przedsiębiorstwo, które zajmuje się wypiekami np. na uroczystości rodzinne. Sympatyczna właścicielka „TanjaTorte” przeprowadziła w szkole warsztaty poświęcone prowadzeniu firmy jednoosobowej, przedstawiając zalety i wady takiego rodzaju działalności gospodarczej. Uczniowie mogli także sami spróbować swoich sił pod okiem i przy wsparciu pani Tanji. W środę cała grupa wyjechała w kierunku granicy węgiersko-słoweńskiej i odwiedziła manufakturę czekolady Zotter, biofarmę oraz wytwórnię octu Gölles. Wizytom w tych wzorcowych przedsiębiorstwach towarzyszyła degustacja produktów, a pracownicy cierpliwie udzielali odpowiedzi na zadawane przez uczniów pytania, dotyczące działalności przedsiębiorstwa. W czwartek do szkoły zawitali konsultanci zawodowi AMS Wiedeń i zorganizowali dla uczestników projektu spotkanie informacyjne połączone ze studium przypadku na przykładzie propozycji założenia firmy przez jednego z uczniów.

Młodzież polska po zajęciach w szkole i terenowych mogła popołudniami wspólnie z uczniami i ich rodzinami, które ciepło i serdecznie opiekowały się nią przez cały tydzień, zwiedzać stolicę Austrii, uczestniczyć w życiu kulturalnym tego pięknego miasta. W sobotę przyszedł czas rozstania i powrotu do Polski. Każdy uczestnik wraca jednak bogatszy o doświadczenia, niezapomniane wrażenia z kraju niemieckojęzycznego: wspólna zabawa w Praterze, wizyta w Gabinecie Figur Woskowych Madame Tussauds, obiad w niezwykłej restauracji Rollercoaster i gra miejska w centrum Wiednia oraz zwiedzanie jedynej na świecie, wpisanej na listę austriackiego dziedzictwa kulturalnego UNESCO, najstarszej placówki tego typu czyli Hiszpańskiej Szkoły Konnej Jazdy Dworskiej, na długo zostaną w pamięci wszystkich. Szczególną dumę można było czuć ponadto w Domu Unii Europejskiej, gdzie podczas warsztatów co chwila padało polskie nazwisko polityków aktywnych w najwyższych strukturach unijnych.

Zakończenie i podsumowanie dwuletniego projektu odbędzie się w Niemczech, w mieście Oelsnitz. W maju ostatnia reprezentacja uczniów z gimnazjum w Krzesławicach przedstawi rezultaty i osiągnięcia, jakie zgromadzono przez dwa lata szkolne trwania projektu Erasmus+. A przy okazji z pewnością coś nowego się wydarzy, coś się zadzieje.

 

 

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się