Z unijną pomocą – Kapliczki do remontu!

Gmina Raciechowice wraz z trzema słowackimi partnerami: obec Hladovka, Čimhová i Vitanová rozpoczęła w styczniu projekt pod nazwą „Jeden duch po dwóch stronach granicy – ocalmy wspólne dziedzictwo kultury chrześcijańskiej”. Jednym z jego elementów jest remont zabytkowych krzyży i kapliczek.

Głównym celem mikroporojektu jest ochrona materialnych i niematerialnych elementów dziedzictwa kultury chrześcijańskiej na obszarze partnerskich gmin oraz ich promocja wśród turystów odwiedzających pogranicze polsko-słowackie. Przyczyni się do tego m.in. remont aż dwunastu obiektów: krzyży stojących na cmentarzach i przy drogach, kapliczek fundowanych przez mieszkańców poszczególnych wiosek. – Kapliczki i krzyże na stałe wpisały się w krajobraz pogranicza. Były świadkami lokalnych tragedii, historii, drogowskazem. Dziś są miejscem nabożeństw, wyrazem potrzeby modlitwy, stanowią wreszcie element dziedzictwa kulturowego – mają wagę estetyczną. Niestety ich remont jest bardzo kosztowny, mało kogo stać dziś na to, żeby zainwestować kilkadziesiąt tysięcy zł w remont kapliczki. Stąd decyzja o ubieganie się o środki unijne na ten cel – argumentuje Marek Gabzdyl, wójt Gminy Raciechowice.

Na terenie naszej gminy na remont czekają: zabytkowa kapliczka w typie „latarni umarłych” w Bojańczycach, datowana na 1850 rok, murowana, domkowa kapliczka z dwiema drewnianymi figurami św. Jana Nepomucena w Poznachowicach Górnych oraz kapliczka pochodząca najprawdopodobniej z 1801 roku, z drewnianym, oryginalnym krzyżem u szczytu, do niedawna stojąca w Kawcu, a aktualnie, ze względu na bardzo zły stan techniczny, przechowywana w magazynie UG Raciechowice.

Oprócz elementów inwestycyjnych, projekt zakłada także realizację czterech spotkań (każde w innej gminie), podczas których gromadzone będą materiały świadczące o niematerialnej części naszego wspólnego dziedzictwa kultury chrześcijańskiej – opisy obrzędów, tradycji, wierzeń, pieśni, przepisy kulinarne itp. Zebrane zostaną one w dwujęzycznej broszurze, stanowiącej przewodnik po kulturze obszaru polsko-słowackiego pogranicza. Jej uzupełnieniem będzie mapa z zaznaczonymi zabytkami architektury sakralnej na trasie od Raciechowic po Cimhovą.

Więcej informacji pod nr 12 3725258 udziela koordynator projektu (Katarzyna Magdziarz).

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską (85%) ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry”, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020

Interreg logo

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się