Gotują smacznie i zdrowo

Zajęcia kulinarne – realizowane na terenie naszej gminy po raz pierwszy, cieszą się niemalejącym powodzeniem. Instruktorka zapewnia, że najciekawsze potrawy jeszcze przed uczestnikami.

„Na styku dwóch kultur – Krakowiacy i Górale Gminy Raciechowice” to projekt, w ramach którego dzieci ze szkół podstawowych i młodzież gimnazjalna z terenu gminy uczą się tańczyć, śpiewać, poznają tajniki rękodzieła i kulinariów zakorzenionych kulturowo w regionie Małopolski. Ostatnie ze wspomnianych zajęć – warsztaty kulinarne, cieszą się bardzo dużym powodzeniem. – Dzieci i młodzież chętnie w nich uczestniczą, uczą się gotować, piec przeróżne smakołyki, przygotowywać potrawy dobrze znane z domu, ale też te, o których tylko słyszały z opowiadań rodziców lub których nie znały wcześniej zupełnie. Najważniejsze, że zdobywając nowe umiejętności, dobrze się bawią – komentuje Małgorzata Śmigla, instruktorka zajęć.

Kuchnia na warsztatach jest smaczna i zdrowa – przygotowuje się tu dania tradycyjne (ciasta, żurki, chleb, jaja) oraz ich odpowiedniki w bardziej nowoczesnej, lżejszej formie. Dzieci i młodzież szykują również soki, koktajle, sałatki, kolorowe kanapki, różnego rodzaju mięsa, makarony. – Przed nami jeszcze wiele potraw do przyrządzenia, planujemy także organizację Dnia Matki, z udziałem mam uczestników warsztatów i okolicznościowym tortem – zapowiada instruktorka.

 

Projekt „Na styku dwóch kultur – Krakowiacy i Górale Gminy Raciechowice” sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się