Uroczysta inauguracja transgranicznego projektu

Z kolędą od kapliczki do kapliczki

Raciechowice, Hladovka, Vitanova i Cimhova rozpoczynają realizację kolejnego, wspólnego projektu. W Hladovce, 28 stycznia br., spotkali się mieszkańcy i władze czterech gmin, by zaprezentować planowane działania, ale przede wszystkim – kultywować bożonarodzeniowe tradycje pogranicza polsko-słowackiego.

„Jeden duch po dwóch stronach granicy – ocalmy wspólne dziedzictwo kultury chrześcijańskiej” to zadanie przygotowane wspólnie przez pracowników urzędów gmin z Raciechowic, Hladovki, Vitanovej i Cimhovej latem ubiegłego roku. Jego zasadniczym elementem jest remont wybranych dwunastu zabytkowych krzyży i kapliczek, które na stałe wpisują się w krajobraz pogranicza. Są tu „od zawsze” – były świadkami historii, lokalnych tragedii i kataklizmów, drogowskazem dla podróżujących. Stanowią element dziedzictwa kulturowego, mają wartość estetyczną.

W ramach projektu przewidziano renowację krzyża przy głównej drodze z Hladovki do Vitanovej, kapliczki św. Jana Nepomucena oraz kapliczki św. Floriana w Hladovce, renowację trzech krzyży w Vitanovej: Świętej Trójcy, krzyża z 1906 r. i kamiennego krzyża na cmentarzu, w Gminie Raciechowice zaplanowano renowację kapliczki z 1850 roku w Bojańczycach, kapliczki w Kawcu z 1801 roku oraz domkowej kapliczki w Poznachowicach Górnych, prace konserwatorskie obejmą także dwa krzyże na cmentarzach i pomnik Koronacja Matki Bożej w Cimhovej.

Prace restauracyjne w poszczególnych gminach będą się rozpoczynać od spotkań mieszkańców poświęconych omawianiu, podtrzymywaniu i kultywowaniu zwyczajów, tradycji, obrzędów dotyczących: Bożego Narodzenia (Hladovka), ślubu, wesela i kultu Matki Bożej (Vitanova), prac polowych, bożej opieki nad urodzajem, dożynek (Raciechowice), a także kultu zmarłych i wiary w udział świętych w codziennym życiu.

– Spotkaliśmy się tutaj po to, żeby cieszyć się kończącym się okresem Bożego Narodzenia, które tak w Polsce, jak i na Słowacji jest świętem ciepłym, rodzinnym, radosnym. Jest to czas, kiedy w naszych kościołach brzmi głośne kolędowanie – jak śpiewamy, bez względu na język, słyszeliśmy dziś, chodząc od kapliczki do kapliczki w Hladovce. Zapraszam do dzielenia się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa, do dyskusji o obrzędach, zwyczajach, świątecznych rytuałach – zachęcał, witając wszystkich zebranych, Marián Brnušák, starosta obec Hladovka.

Opisy tradycji świątecznych z każdego ze spotkań znajdą swoje miejsce w dwujęzycznej broszurze. –Chciałbym, żeby zawierała ona także teksty i zapisy nutowe pieśni kościelnych, kolęd, piosenek, przyśpiewek i służyła nam za przewodnik po dziedzictwie kulturowym naszego pogranicza. Jej uzupełnieniem będzie mapa turystyczna od Raciechowic po Cimhovą z zaznaczonymi, wartymi odwiedzenia, obiektami sakralnymi, w tym także wyremontowanymi w ramach zadania kapliczkami i krzyżami – mówił Marek Gabzdyl, wójt Gminy Raciechowice, która pełni w projekcie rolę partnera wiodącego.

Spotkanie moderował zespół Goral z Hladovki.

Oficjalna informacja o wynikach oceny mikroprojektów złożonych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 zostanie ogłoszona w lutym br.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską (85%) ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry”, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A PL-SK 2014-2020

Interreg logo

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się