Zakolędowali, zatańczyli jak w góralskiej chacie

„Hej Malućki Malućki Malućki jako rękawicka, a bo cy tyz jakoby, jakoby kawołecek smycka” – sala widowiskowa PUK Raciechowice rozbrzmiewała kolędami i pastorałkami z Podhala, bowiem dzieci i młodzież uczestniczące w projekcie „Na styku dwóch kultur – Krakowiacy i Górale Gminy Raciechowice” chcieli pochwalić się swoimi osiągnięciami.

Uczestnicy zajęć tanecznych i wokalnych przez cztery miesiące poznawali kolędy i pastorałki rodem z Podhala oraz tańce góralskie, które zaprezentowali podczas wieczornicy bożonarodzeniowej „W góralskiej chacie”. Śpiewom i popisom tanecznym towarzyszyły opowiadania o tradycjach, zwyczajach, obrzędach i ludowych wierzeniach związanych z okresem zimy i Świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowym elementem spotkania był gościnny występ dzieci ze świetlicy w Żerosławicach, które zaprezentowały tradycyjne „jasełka”. Na koniec odbyły się warsztaty rękodzielnicze – uczestnicy zajęć oraz ich instruktorka pokazywali, jak przygotować ozdoby choinkowe inspirowane tymi, które nasi rodzice i dziadkowie zawieszali na bożonarodzeniowych drzewkach. Powstawały więc prace z kolorowych pasków papieru, orzeszków, rajskich jabłuszek, słomek, opłatków. Ozdobiły one przygotowane wcześniej przez pracowników PUK choinki. Uzupełnieniem wieczornicy był słodki poczęstunek przygotowany przez uczestników warsztatów kulinarnych.

Projekt „Na styku dwóch kultur – Krakowiacy i Górale Gminy Raciechowice” sfinansowano ze środków Fundacji PZU. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się