Uwaga! Nie pal śmieci!

Podczas spalania odpadów plastikowych i śmieci do środowiska przedostają się trujące gazy będące przyczyną wielu chorób. Toksyczne substancje WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) m.in. bezo(a)piren, dioksyny, furany nie cechują się toksycznością ostrą, tylko przewlekłą co oznacza, że kumulując się w organizmie prowadzą do wzrostu zachorowań na raka, alergie, duszności, zapalenie oskrzeli, astmy.

Substancje spalania drogą oddechową dostają się do organizmu i po wniknięciu do komórki powodują jej deformację. Wnikać mogą również przez łożysko do płodu co przynosi poważne konsekwencje zdrowotne i rozwojowe dla tego płodu, a w konsekwencji na całe późniejsze życie „podtrutego” dziecka.

Wyniki międzynarodowego badania, dotyczącego astmy i alergii w dzieciństwie ISAAC-International Study of Asthma and Allergies in Childhood wskazują, że dzieci narażone w okresie życia płodowego na oddziaływanie WWA maja niższą masę urodzeniową, gorzej wykształcone płuca, maja zwiększoną podatność na zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli. [Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego.

Może Ci się również spodoba

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się