Mieszkańcy naszej gminy na starych fotografiach

Śluby i wesela, komunie święte, chrzty, ukończenie szkoły – jest wiele sytuacji, które dokumentujemy dziś z pomocą aparatu fotograficznego. Kilkadziesiąt lat temu, mimo braku „cyfrówek” było podobnie.

Zdjęcia z tamtego okresu wykonywane były jednak z rozwagą i konkretnym celem. Przyświecała im chęć utrwalenia naprawdę ważnych wydarzeń, niezwykłych chwil z życia rodziny czy wsi. Stąd fotograficzny zapis wyjazdów do wojska, prac w gospodarstwie, dożynek, budowy domu, pełne nostalgii i niezwykłego klimatu, jakby z innej epoki, zdjęcia całych rodzin, scenki „ustawiane” i te wykonywane spontanicznie.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Raciechowicach szuka starych fotografii! Chcemy zgromadzić ich jak najwięcej, opatrzyć odpowiednim opisem, zderzyć ze zbiorami krakowskich muzeów dysponujących dokumentacją poświeconą życiu w naszej gminie, utrwalić je na elektronicznych nośnikach. Jeśli jesteście Państwo w posiadaniu takich skarbów: zdjęć, dokumentów, świadectw szkolnych itp., prosimy o ich czasowe użyczenie. Gwarantujemy, że wypożyczone nam materiały zwrócimy bez uszczerbku. Ich digitalizacją zajmie się specjalista, z jego pomocą spróbujemy odtworzyć klimat minionych lat – dla naszej, seniorów, satysfakcji, dla tych, którzy mieszkają dziś gdzie indziej, wreszcie tych, którzy po nas tu pozostaną.

Czekamy na Państwa pamiątki. Prosimy o ich składanie w Urzędzie Gminy Raciechowice, pokój nr 6. Stąd trafią do etnografa i w ciągu tygodnia wrócą do Państwa z powrotem. Prosimy o przekazywanie tej informacji rodzinie, sąsiadom, znajomym. Razem stwórzmy kronikę naszej gminy.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Administratorem wszelkich danych osobowych zawartych w plikach cookies na tej stronie jest Urząd Gminy w Raciechowicach, 32-415 Raciechowice 277. Polityka prywatności | Zgadzam się
Rozmiar tekstu
Wysoki kontrast