Jan Korek jednym z laureatów konkursu MÓJ RYNEK – MÓJ PRODUKT 2015


Jan Korek z Gminy Raciechowice został laureatem etapu regionalnego konkursu MÓJ RYNEK – MÓJ PRODUKT 2015. Tłoczony sok z jabłek, pochodzących z gospodarstwa pana Jana, zdobył uznanie wojewódzkiej komisji konkursowej. Jako nagrodę, laureat otrzymał voucher na pięciodniowy wyjazd studyjny do Austrii. W etapie ogólnopolskim konkursu pan Jan zdobył natomiast Wyróżnienie od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Konkurs MÓJ RYNEK – MÓJ PRODUKT 2015 organizowany jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Skierowany jest do producentów lokalnych produktów spożywczych. Inicjatywa ta ma na celu promowanie produktów lokalnych oraz upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie ich wytwarzania. Komisja w ocenie bierze pod uwagę takie kryteria, jak lokalne pochodzenie produktu, walory estetyczne i smakowe oraz proces produkcji w oparciu o tradycyjne receptury.
Tradycja ma tutaj szczególne znaczenie. Jak wszyscy wiemy, produktem charakteryzującym Gminę Raciechowice jest jabłko. Czyste powietrze i żyzna gleba sprzyjają efektywnej produkcji wielu jego odmian. Jabłka raciechowickie rozsławiono już w połowie XIX wieku. Pełne wozy tego produktu podążały do miast. Mieszkańcy Krakowa, Wieliczki, Zakopanego a nawet Wiednia mogli delektować się smakiem soczystego, raciechowickiego rarytasu.Dziś produkcją i przetwórstwem jabłek na terenie gminy zajmuje się Spółdzielnia Ogrodnicza „Grodzisko”. Spółdzielnia zrzesza 10 członków – producentów i sadowników. Jabłka, poddawane procesowi przetwórstwa, dojrzewają na południowych stokach Beskidu Wyspowego. Charakteryzują się pięknym wybarwieniem, zapachem a przede wszystkim wyjątkowym smakiem. Jakość raciechowickich jabłek i przetworów potwierdzają liczne certyfikaty. Najlepszym potwierdzeniem jakości a zarazem największym sukcesem „Grodziska” jest jednak satysfakcja konsumentów.Z „Grodziskiem” współpracuje również pan Jan Korek. To właśnie tutaj oddaje swe jabłka do tłoczni. Jan Korek jest członkiem Integrowanej Produkcji Owoców. W procesie produkcji ogranicza użycie środków ochrony roślin do minimum. Wszystkie owoce, produkowane w gospodarstwie pana Jana, otrzymują certyfikat IPO nieprzerwanie od 1998 roku.

Rozmiar tekstu
Wysoki kontrast